Explore
Also Available in:

«Поворот» Галілея

Автор: Рассел Грігг ()
Переклад: Літус П. (Креацентр Планета Земля)

Креаціоністів часто звинувачують (християни, які виступають проти їх поглядів) за вчинення тієї ж помилки, що і Римо-католицька церква за часів Галілея. Тоді офіційна церква наполягала на тому, що Біблія вчить, ніби сонце обертається навколо Землі. Після того, як Галілей довів, що все навпаки, віруючі виявили, що вони можуть спокійно прийняти цей новий факт, і це ніяк не позначиться на їх вірі в Біблію. Однак історичні події за часів Галілея повинні бути попередженням для теїстичних еволюціоністів і віруючих в стару Землю, а не для руху креаціоністів Буття.

Передумови

Зображення Wikipedia.org645-galileo
Галілео Галілей

Більше двох тисячоліть тому Аристотель (384-322 до н.е.) вчив, що Земля була центром «досконалого» всесвіту, в якому рухи зірок були круговими і не мали кінця.

Птолемей (2-е століття н.е.) розширив ці ідеї і побудував свою систему світу (див. вставку).

Потім в XVI столітті Коперник (1473-1543) припустив, що Земля і планети обертаються навколо Солнца.1,2

У 17 столітті Галілей (1564-1642) за допомогою свого телескопу зміг виконати деякі спостереження, які спростували Аристотеля і Птолемея і підтримали Коперника. Наприклад, він зауважив, що на Сонці були плями, які рухалися по його поверхні, показуючи, що сонце не було «ідеальним», і воно саме обертається, він спостерігав фази Венери, показуючи, що Венера повинна обертатися навколо Сонця, і він виявив чотири супутники, які обертаються навколо Юпітера, а не Землі, показуючи, що Земля не була центром всесвіту. У 1618 році він зауважив, що три комети проходять без особливих зусиль через кристалічні сфери Птолемея (в яких планети і зірки нібито переміщалися навколо Землі), показуючи, що ці сфери уявні.

Геліоцентрична (від грецького геліос = сонце) або система Коперника протистояла поглядам астрономів-філософів того часу, які заробляли собі на життя навчаннями Аристотеля і Птолемея, і тому були проти цих змін. Тому вони або ігнорували, висміювали, знищували, або вороже ставилися до праць Галілея. Багато церковних лідерів дозволили собі переконати послідовників Аристотеля в університетах, що геоцентрична (земна) система викладається в Писанні і що Галілей суперечив Біблії. Тому вони виступали проти Галілея, не приймаючи його висновків навіть під страхом смертної кари.

Це відбувалося тому, що:

 1. Церковні лідери прийняли в якості догми систему переконань язичницьких (тобто нехристиянських) філософів, Аристотеля і Птолемея, які стали світоглядом наукового товариства того часу. В результаті церковні лідери використовували ті знання, щоб тлумачити Писання, замість того, щоб використовувати Біблію для оцінки знань.
 2. Вони дотримувалися «думок більшості» про Всесвіт і відкидали «погляди меншості» Коперника і Галілея, навіть після того, як Галілей представив незаперечні докази, засновані на повторюваних наукових спостереженнях, того, що більшість вчених були неправі.
 3. Вони обрали кілька віршів з Біблії, які, на їхню думку, говорили, що Сонце обертається навколо Землі, але вони не розуміли, що біблійні тексти слід тлумачити з точки зору того, що автор мав намір передати. Таким чином, коли Мойсей писав, що «сонце зійшло над землею» (Буття 19:23) і «сонце зайшло» (Буття 28:11), його мета полягала не в формулюванні астрономічної заяви.

Швидше, він, ведений Духом Божим, використовував мову зорового сприйняття, щоб його читачі могли легко зрозуміти, про який час доби він говорив.3 І в фізиці абсолютно нормально описувати рух відносно найзручнішої системи відліку, якою в цьому випадку є Земля.

Це просте значення (час дня) чітко передається мовою зорового сприйняття. Насправді, це те ж саме, що вчені роблять сьогодні в метеорологічних звітах, коли вони встановлюють час «сходу сонця» і «заходу сонця». Вони використовують мову зорового сприйняття і використовують землю як системи відліку. Зручна фігура мови не спростовує науку, і це не робить Біблію недійсною.

Подібним чином вірші, такі як Псалом 19:6 і 93:1, яким письменники явно надавали поетичного вираження, тлумачилися буквально.4,5

Сьогодні

Сьогодні ми живемо в світі, де більша частина наукового товариства вірить в натуралізм (віра в те, що все можна пояснити природними причинами) і довгі століття. Наукове товариство пропагує цю систему переконань, стверджуючи, що все у всесвіті виникло в результаті великого вибуху і що все це є результатом еволюції протягом мільярдів років. Насправді, багато астрономів, вчених і вчителів сьогодні побудували свою кар’єру і заробляють собі на життя, навчаючи цим теоріям.

Однак ці ідеї, такі як ідея Птолемея, хоча і винахідливі і, можливо, правдоподібні для атеїстів, сповнені труднощів і протиріч і просто помилкові.6

У той же час існує меншість вчених - креаціоністи, які дотримуються протилежної думки про те, що Біблія дає краще пояснення того, як виник Всесвіт і життя. Ця думка полягає в тому, що Земля була створена безпосередньо Богом, і що свідчення розумного задуму, літопис скам’янілостей, теорія інформації і т.д. підтверджують Біблію. Докази, подібні до відкриття Галілея, ігноруються, висміюються, знищуються або яро відкидаються науковим товариством.

І знову багато церковних лідерів дозволили втягнути себе в «науку», що викладається в університетах, вони встали на сторону атеїстів, кажучи, що Великий вибух, мільярди років і еволюція узгоджуються з Писанням. Це неминуче призводить до того, що вони виступають проти поглядів меншості (креаціоністів).

Це відбувається тому що:

 1. Такі церковні лідери прийняли в якості догми систему переконань і філософій нехристиянських (тобто язичницьких) вчених, таких як Чарльз Дарвін, Річард Докінз, Стівен Джей Гулд і ін. Таким чином, як і їх попередники 17-го століття, вони використовують «знання» цього дня, щоб витлумачити Писання, замість того, щоб використовувати Біблію для оцінки знань цього дня.
 2. Вони чіпляються за думку більшості і відкидають думку меншості, незважаючи на те, що існує безліч спостережень, які підтримують молодий вік і виступають проти старої Землі і Всесвіту7. І жоден еволюціоніст не зміг провести експеримент, в ході якого можна було б спостерігати або стверджувати теорію еволюції.
 3. Вони пояснюють історію створення Буття як міф або вводять в історію довгі епохи, але вони не розуміють, що Буття теж потрібно тлумачити з точки зору того, що автор мав намір передати. Таким чином, просте читання Біблії показує, що мета Мойсея не була в тому, щоб зібрати збірку міфів чи оповідань, як часто заявляють. Дні «Буття 1» також не є метафорою для довгих епох, або спрощеним способом пояснити мільярди років первісним людям.8 Замість цього текст показує, що Мойсей писав «Буття» як особисту розповідь про історію світу від початку творіння до приходу євреїв до Єгипту.

Система Птолемея

За словами Птолемея, сонце, місяць, планети і зірки - всі оберталися навколо нерухомої землі в порожніх, взаємопов’язаних, кристалічних сферах. Це називається геоцентричною системою, і вона відома як система світу Птолемея. Були деякі проблеми, які не цілком пояснювала геоцентрична система Птолемея, зокрема рух планет по небу, видимий з землі. Тому він постулював ряд механізмів, які були геніальними і спочатку правдоподібними, але в кінцевому рахунку неймовірно складними і науково помилковими. Наприклад, кожна планета, як говорили, рухалася по своїй маленькій кривій, названій епіциклом, в той час як всі епіцикли рухалися навколо Землі по великим колам, званим деферентами.

Bartolomeu Velho, public domain, wikimediaPtolemaic-geocentric

Це цікавий «поворот» в історії Галілея. Тоді церковні лідери сказали, що біблійні вірші, написані в поетичній формі повинні сприйматися буквально, сьогодні вони говорять, що біблійні уривки, які були написані як проза і є буквальною історією, повинні сприйматися як поезія!

Істинний урок

Ні, креаціоністи не роблять ту ж помилку, що і Церква в 17 столітті, стверджуючи, що Біблія говорить щось, що суперечить фактам. Церква сама суперечить фактам! Церква не вивчила урок історії і як і раніше наполягає на тому, щоб дотримуватися популярного світогляду, замість того, щоб відстоювати Біблію і дозволити їй самій говорити за себе.

Хоча церковні лідери в день Галілея помилково вважали, що Біблія підтримує геоцентричну систему, в уявленні про те, що Земля рухається, не було нічого суто атеїстичного. Крім того, немає ніяких інших доктрин, які залежать від відносних рухів Землі і Сонця.

Навпаки, теорія еволюції є атеїстичним поясненням витоків і є виправданням системи мирського гуманізму, яка сьогодні пронизує суспільство. Ця система робить Бога автором смерті і страждань.

Крім того, християни, які не визнають Книгу Буття як буквальну історію, а дні Буття, як буквальні земні дні, повинні пояснювати безліч інших біблійних уривків і доктрин, наприклад, те, що зелені рослини були їжею тварин до гріхопадіння (Буття 1:30) , заповідь про суботній день (Вихід 20:9-11), вчення Ісуса про те, що Бог створив чоловіка і жінку «спочатку» (Матвія 19:4), вчення Ісуса про шлюб, засноване на буквальному першому чоловікові і жінці (Матвія 19:3-9), виклад Павлом Євангелія на підставі того факту, що Адам був буквально першою людиною (Римлян 5 і 1 Коринтян 15) і т.д.

Таким чином, вчення Галілея не вчить нас тому, що Церква не повинна виступати проти теорії еволюції, а скоріше повинна це робити, тому що наука не довела еволюцію, скоріше еволюція суперечить доведеній науці і протистоїть простому Слову Божому.

Редакторські примітки:

 • У статті д-ра Томаса Шіррмахер «Справа Галілео: історія або героїчна агіографія», «Journal of Creation» 14(1):91-100, 2000., показано, що «на відміну від легенди, системи Галілея та Коперника були добре розцінені церковними чиновниками. Галілей був жертвою власної зверхності, заздрості своїх колег і політики Папи Урбана VIII. Його звинувачували не в критиці Біблії, а в непокорі папському указу».
 • Див. Також статтю доктора Денні Фолкнера «Геоцентризм і створення» та інші статті в розділі «Питання та відповіді: Галілей і Геоцентризм»

Посилання та примітки

 1. Його книга «De Revolutionibus Orbium Coelestium» ( «Про обертання небесних тіл»), опублікована в 1543 році, кинула виклик вченню Аристотеля (а, отже, і існуючим на той момент вченням Церкви) про те, що земля є центром всіх змін і руйнувань , і що навколо неї знаходиться незмінне небо. Назад до тексту .
 2. В системі Коперника земля і планети обертаються навколо сонця, і роблять одне коло за один рік. В системі Птолемея сонце, планети і зірки роблять коло навколо землі за 24 години. Величезна проблема системи Птолемея полягає в тому, що найближча до землі зірка, Проксима Центавра (також відома як Альфа Центавра C), знаходиться від Землі на відстані 4.3 світлових років (1 світловий рік = 9 трильйонів 460 мільярдів кілометрів). Виходить, що якби ця зірка здійснювала один оборот навколо землі кожні 24 години, її швидкість повинна була б майже в 10,000 раз перевищувати швидкість світла (а для зірок, які розташовані ще далі, ця швидкість була б набагато більшою) Назад до тексту .
 3. Подібним чином, Ісус Навин використовував мову зорового сприйняття, про що йдеться в книзі Ісус Навин 10:12-13. Якщо хочете більше дізнатися про це чудо, дивіться мою статтю «Довгий день Ісуса Навина: чи дійсно він був, і як це сталося?» Журнал Creation magazine, 19(3):35-37, червень-серпень, 1997. Назад до тексту .
 4. У Псалмі 18:4-6 образно описується, як сонце виходить із храму, а також воно порівнюється з нареченим і велетнем, що пробігає терені. Хтось може подумати, що навіть непохитні прихильники буквального тлумачення тексту Писання часів Галілея, могли допустити, що автор псалма надавав цим словам поетичного значення. Назад до тексту .
 5. У Псалмі 93:1, фраза «всесвіт, щоб не захитався» слід читати разом з віршем 2: «Престол Твій поставлено міцно спрадавна», де використовується те ж саме давньоєврейське слово [kown = «постаавлена»] і має значення «встановлена», «стабільна», «міцна», «стійка», «підкріплена», і т.д., а не «нерухома» або «стаціонарна». Подібним чином давньоєврейське слово, що позначає «не захитається» (ст.1), використовується в псалмі 16:8, «я не буду захитаний», означаючи, що автор не відхилиться від шляху Господа, а не те, що він приклеєний до одного місця. Назад до тексту .
 6. Наприклад, прихильники великого вибуху не можуть сказати, звідки спочатку взялася енергія, як виникли закони науки, і що викликало «коливання фізичного обсягу» до того, як з’явилося щось, що могло коливатися і так далі. Дивіться статті, «Як щодо великого вибуху?», А також, «Якщо Бог створив всесвіт, то хто створив Бога?» Еволюція від молекули до людини повністю суперечить законам термодинаміки, а також закони біогенезу (життя завжди відбувається тільки з життя), літописи скам’янілостей і багато чого іншого. Назад до тексту .
 7. Дивіться, наприклад, статтю Джона Морріса, «Молода Земля», видавництво Master Books, Арізона, 1994, і «Свідоцтво молодого світу», під редакцією Рассела Хамфріса. Назад до тексту .
 8. Першокласні дослідники давньоєврейської культури, як наприклад, професор Джеймс Барр з Оксфордського університету, одностайно згодні з тим, що давньоєврейські тексти написані простою мовою для того, щоб передати нам те, що «створення відбулося протягом шести днів - таких же днів, що складаються з 24 годин, в які ми живемо сьогодні ». (Дивіться статтю, «Шість днів? Правда!») Назад до тексту .