Explore

Black Friday sale on NOW! Ends 28 Nov. View deals

Also Available in:

Archiv Z dopisů čtenářů 2015

Objevil modul Philae život na kometě 67P?

Přeložil Jakob Haver (Kreacionismus.cz)

Publikováno 4. ledna 2015
ESA/Rosetta/NAVCAM, CC BY-SA IGO 3.0comet
Kompozice komety 67P /Čurjumov-Gerasimenko, z pohledu sondy Rosetta.

Dnešní zpětnou reakci nám napsal CF z Velké Británie a ptá se, zda nález organických molekul objevených přistávacím modulem Philae na kometě nyní vysvětluje původ života. Odpovídá geolog CMI Dr. .

Milí přátelé,

Moje dcera a její rodina nedávno navštívili dům Sira Isaaca Newtona a tamní vědeckou výstavu [Woolsthorpe Manor, Velká Británie]. Průvodce obzvláště nadšeně představoval dětem evoluční pohled a uvedl, že robotický přistávací modul Philae Evropské kosmické agentury našel na kometě 67P organickou hmotu. Zdá se, že kometa je z tvrdého kamenného materiálu, kterým nebylo možné proniknout (podle BBC), a jak to chápu ze stejného zdroje, mají data, která se ještě musí rozluštit. Nemohu si pomoct, ale očekávám, že BBC brzy vydá zprávu, že tam skutečně byla nalezena organická hmota.

Podle vašich informací popisujete komety jako špinavé sněhové koule, takže mění tento nový nález tvrdého materiálu všechny kreacionistické/evolucionistické modely, a máte k dispozici nějaké další informace; které jsou možná zatajovány, aby se minimalizovala případná ostuda?

Doufám, že mi tenhle zmatek můžete trochu objasnit, díky a těším se na odpověď. CF

Ahoj CF,

Tímto novým nálezem se nic moc nemění a nemyslím si, že by něco bylo skrýváno. Na internetu je množství zpráv o tom, co Philae odhalil o kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko, včetně objevu organických molekul. Mnoho informací poskytuje například Nature News,1 a jedna zpráva z The Scientist říká:

Vědci již zjistili, že 67P je tvořena z ledu, na níž je tenká vrstva prachu, a že obsahuje organické molekuly – ačkoli se o nich blíže nepsalo. Takový nález je důležitý, vzhledem ke spekulacím vědců o tom, že komety – jako pozůstatky po zformování Sluneční soustavy – mohou uchovávat informace o původu života.2

Myšlenka, že komety jsou pozůstatky po formování Sluneční soustavy, je všeobecně přijímána, ale ve skutečnosti je to nepodložená spekulace. S tímto scénářem je spojeno mnoho nevyřešených problémů, což znamená, že velmi pravděpodobné nebude správný (viz Původ Sluneční soustavy: mlhovinová hypotéza). Nicméně tato věc je poněkud vedlejší záležitostí.

Tím hlavním předmětem je tvrzení, že tyto molekuly poskytují nové informace o původu života. Tak to však není. Toto tvrzení je opět jen zbožným přáním, jak to ostatně vyplývá i z použitého slova „spekulace“ výše. O tom, že ve vesmíru jsou organické sloučeniny se ví už dlouho, takže to není žádné překvapení. Termín „organická molekula“ jednoduše znamená molekulu, která obsahuje uhlík. Do určité míry je tento termín nešťastný, protože u většiny lidí to budí dojem, že našli život, i když našli jen několik různých molekul obsahujících uhlík. Ale mediální zprávy se na vlně tohoto obecného zmatku vezou a vzbuzují tak zdání, že našli život, a vámi zmíněný průvodce tomu buď podlehl nebo s nimi hraje stejnou hru. Je to opravdu falešný přístup.

commons.wikimedia.orgcomet-lander-Philae

Ilustrace přistávacího modulu Philae Evropské kosmické agentury.

Rozdíl mezi organickými molekulami a životem je totiž nesmírně obrovský a neexistuje žádný způsob, kterým lze vysvětlit byť jen jednu miliardtinu 1% z toho, jak by mohl život vzniknout přírodními procesy. Organické molekuly samy o sobě, i kdyby byly na místě všechny ty správné, by život nevytvořily. Nejde totiž jen o samotné molekuly, ale o způsob jejich organizace. Neexistuje žádný známý přirozený proces, který dokáže uspořádat neživé molekuly tak, aby vznikla živá buňka. Naturalistický původ života je nemožný.

Pokud zadáte do vyhledavače na creation.com téma „původ života“, najdete spoustu užitečných článků, včetně tohoto obsáhlého článku pod názvem Původ života, který podrobně vysvětluje některé z úžasných charakteristických rysů designu přítomného v živých buňkách, a proč je jeho původ nemožný naturalistickými procesy. Pochopíte-li těchto několik důležitých bodů, tato senzační tvrzení vás neoklamou. Zprávy, že organické molekuly na této kometě by mohly vyřešit problém původu života, jsou v tom lepším případě spekulace díky neinformovanosti, a v tom horším případě jde o výslovný podvod.

Většina komet se opravdu podobá špinavé sněhové kouli, ale není nijak zvlášť překvapivé, má-li některá z nich i tvrdé části. Okolo Sluneční soustavy se pohybuje velké množství tvrdých objektů.

Přeji Vám vše dobré,
Tas Walker
vědec, spisovatel, mluvčí
Creation Ministries International, Austrálie

Odkazy a poznámky

  1. Gibney, E., Philae’s 64 hours of comet science yield rich data. Comet lander is now hibernating, but has already altered our understanding of these objects, Nature News, 18 November 2014. Zpět k textu.
  2. Grens, K., Comet Lander Finds Organic Matter. Although Philae’s active life on a comet lasted just a few days, it has confirmed what many had suspected: organic molecules are present, 19 November 2014. Zpět k textu.

Související média