Explore
Also Available in:

Více bakterií typu „Šípkové Růženky“

Z antarktického ledu, který má být údajně osm milionů let starý, byly opět oživeny bakterie.

Napsal
Přeložil Pavel Akrman (Kreacionismus.cz)

Publikováno: 26. září 2007
Foto od Joe Mastroianni, National Science Foundationglacier
Vzorky byly shromážděny z ledovců, údajně starých osm milionů let, z horního údolí Beacon Valley v Antarktidě (zde není zobrazeno). Ale po milionech let, dokonce i „v mrazáku“, by se bakterie měly už dávno rozpadnout. Fakt, že neporušené buňky bakterí byly „resuscitovány“, je ve skutečnosti mocným důkazem toho, co říká Bible o jejich skutečném maximálním stáří.

Náš dřívější článek Bakterie spí jako „Šípková Růženka“ komentoval zprávu, že vědci oživili „osm milionů let staré“ bakterie ze zmrzlé antarktické půdy.

A máme to tu znovu – tedy že další badatelé podobně jako v předchozím případě dokázali oživit bakterie nalezené v blocích antarktického ledu, jehož stáří bylo „datováno“ na osm milionů let.1,2,3

Nicméně stejně jako minule, jiní vědci opět nabádají k opatrnosti a říkají, že „podobně jako u většiny tvrzení o oživení starověkých mikrobů“ je nutno zvážit, zda kontaminace vzorků současnými mikroby je opravdu jedinou a jasnou možností.

Jejich skepse je jistě pochopitelná, vzhledem k tomu, že přijímají běžně přiřazované „stáří“ ledu. Aby bakterie a další mikroorganismy čekaly spící v ledu po dobu osmi milionů let odporuje i rozumu, protože organismy by měly být už dávno „rozpadlé“. Křehkost složitých biologických molekul (např. DNA) je taková, že i když jsou chráněny před vlhkostí, teplem a jinými formami energie, jako je např. záření, se nakonec rozpadají. To je způsobeno náhodnými účinky molekulárního pohybu a radiace pozadí, což je v souladu s Druhým termodynamickým zákonem. Koneckonců, i podle expertů by po 100 000 letech neměla zůstat žádná DNA, natož kompletní, neporušené „strojní zařízení“ živé buňky.4

Přesto nelze ignorovat stále nové a nové zprávy o oživení „starověkých“ bakterií ze zmrzlé vody a sedimentů,5a dokonce i z krystalů soli, které prý vznikly před 250 miliony let!6Všimněte si také, že v každém z případů vědci velmi pečlivě dbali na to, aby zabránili kontaminaci.

Jaká je tedy odpověď?

Problém je s datováním milionů let, které je založeno na evolučních a uniformitariánských předpokladech. Takže oživení bakterií z ledu, zmrzlých sedimentů a krystalů soli, to vše „datované“ na domnělé stáří milionů let, je místo toho mocným důkazem pravdivosti biblického časového rámce – tzn. vzorky jsou mnohem mladší, než tvrdili evolucionisté.

Takže probuzení bakterií není tak překvapivé, protože led není starší než asi 4 500 let (kdy byla celá Země zaplavena po mnoho měsíců, jak je to popsáno v Genesis 6–9).

Odkazy

  1. Bidle, K.D., Lee, S., Marchant, D. and Falkowski, P., Fossilgenes and microbes in the oldest ice on Earth, Proceedings of the National Academyof Sciences 104(33):13455–13460, 2007. Zpět k textu.
  2. BBC News, Ancient microbes ‘revived’ in lab—Microbeslocked in Antarctic ice for as much as eight million years have been ‘resuscitated’in a laboratory, news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/6935146.stm, pub. 7August 2007; acc. 12 September 2007. Zpět k textu.
  3. Devlin, H., Life from the oldest ice?, ScienceNOWDaily News,<sciencenow.sciencemag.org/cgi/content/full/2007/806/2>, pub. 9 August 2007,acc. 9 August 2007. Zpět k textu.
  4. 4. I tento odhad je nadmíru velkorysý, protože studie rychlosti rozpadu DNA v laboratorních podmínkách ukazují, že „žádná DNA nezůstane neporušená o moc déle než 10 000 let“. Sykes, B., The past comesalive, Nature 352(6334):381–382, 1991. Zpět k textu.
  5. Willerslev, E. and Hansen, A.J. et al., Diverse plantand animal genetic records from Holocene and Pleistocene sediments, Science300(5620):791–795, 2003. Zpět k textu.
  6. Vreeland, R.H., Rosenzweig, W.D., Powers, D.W., Isolationof a 250 million-year-old halotolerant bacterium from a primary salt crystal, Nature407(6806):897–900, 2000. Zpět k textu.