Explore
Also Available in:

Obsah knihy

15724-re2-cover-cz

Přehled kapitol

Úvod

Díl 1

Kapitola 1

Argument: Kreacionismus není věda, ale náboženství

Kapitola 2

Argument: Evoluce je slučitelná s křesťanskou vírou

Kapitola 3

Argument: Evoluce je skutečná věda, ne „jen pouhá teorie“

Díl 2

Kapitola 4

Argument: Přírodní výběr vede ke speciaci

Kapitola 5

Argument: Některé mutace jsou prospěšné

Kapitola 6

Argument: Společný design ukazuje na společného předka

Kapitola 7

Argument: „Špatný design“ svědčí o zbytcích evoluce

Kapitola 8

Argument: Fosilní záznam podporuje evoluci

Díl 3

Kapitola 9

Argument: Pravděpodobnost evoluce

Kapitola 10

Argument: „Nezjednodušitelná složitost“

Kapitola 11

Argument: Vývoj pohlavnosti

Kapitola 12

Argument: Evoluce člověka

Dodatek 1

Obvyklé argumenty pro evoluci, které byly zamítnuty

Dodatek 2

Obvyklé argumenty pro stvoření, které by se neměly používat

Vyvrácení evoluce 2 — Úvod

Pokračování knihy Vyvrácení evoluce, která potírá nejnovější argumenty na podporu evoluce (jak je uvádějí PBS a Scientific American).

Napsal a Michael Matthews
Přeložil Pavel Akrman (Kreacionismus.cz)

Úvod

Víra ve stvoření prý „nedává smysl“. Stvoření je „náboženský pohled, který nemá s vědou nic společného“. Takovýchto vášnivých tvrzení jsou denně plné rozhlasové a televizní pořady, včetně stojanů s novinami.

Věřícím v Slovo Boží, kteří jsou zesměšňováni jako iracionální náboženští fanatici, žijící stále v temných dobách a věřící biblickým „bájím“ o stvoření, se může zdát záplava nových argumentů a vědeckých „důkazů“ údajně potvrzujících evoluci přímo zdrcující. Je důležitější než kdykoli jindy, aby věřící byli „připraveni“ bránit svou víru (1. Petrův 3:15).

Tato kniha shrnuje ty nejsilnější argumenty, které křesťané pravděpodobně slýchají od dnešních předních evolučních vědců. Tyto argumenty přicházejí od dvou mediálních velmocí – Televize PBS a časopisu Scientific American, které na sebe oblékly plášť pro-evoluční křížové výpravy a káží své poselství široké veřejnosti po celém světě. PBS shrnula současné argumenty pro evoluci ve svém okázalém osmihodinovém seriálu Evolution (Evoluce), který se neustále vysílá a promítá na školách po celé Americe. Vysílání probíhalo i v Austrálii. Scientific American spojil své nejlepší argumenty v bojovném příběhu s krycím názvem „15 odpovědí na kreacionistické nesmysly“.

Multimilionová propaganda seriálu Evolution na PBS TV

Veřejnoprávní televizní společnost Public Broadcasting Service (PBS) poprvé odvysílala svůj ambiciózní televizní seriál Evolution v září 2001. Ve spolupráci s koprodukční společností Clear Blue Sky Productions (kterou založil a předsedá jí miliardář společnosti Microsoft, Paul Allen), měla tato série téměř neomezené financování. Kromě televizního seriálu zahájili producenti razantní kampaň s cílem plně vybavit učitele k indoktrinaci mladých lidí učením o evoluci od molekuly k člověku. Tento propagandistický nátlak zahrnoval „řadu zdrojů pro další vzdělávání doma i ve škole, které dosud nemělo obdoby“ (jejich vlastní slova), včetně bezplatného průvodce pro učitele, interaktivních webových stránek, multimediální internetové knihovny, videí pro učitele, měsíčních zpravodajů, studentských lekcí a workshopů pro vzdělávání učitelů.

V závěrečné části seriálu pod názvem „A co Bůh?“ byla představena křesťanská společnost Answers in Genesis (AiG), která ukazuje smysluplnost vědeckých důkazů ve světle biblického světonázoru. Ken Ham, prezident AiG, byl účastníkem více než dvouhodinového rozhovoru, který byl natáčen živě v semináři AiG. Producenti ujišťovali AiG, že série bude „vyvážená“, ale jak se ukázalo, nebyla to pravda (podle očekávání). Program, nebyl ani zdaleka „vyvážený“, a vůbec se nezabýval vědeckými důkazy proti evoluci. Skutečným záměrem série bylo jednou provždy ukázat, že evoluce je pravdivá.

Aby se producenti vyhnuli dojmu, že seriál Evolution je pouze jednostrannou propagandou, tvrdili, že kvůli „vyváženosti“ pozvali také Discovery Institute, což je součást hnutí „Inteligentního designu“.1 Jenže Discovery Institute odmítl, protože měli být zařazeni do části „náboženských“ námitek, zatímco jejich námitky proti evoluci jsou čistě vědecké. Tím, že seriál PBS/Nova neposkytl prostor vědecké kritice evoluce byl vyvolán dojem, že jediná kritika evoluce je „náboženská“. Také nebrali v potaz osobně vyhlašovanou ateistickou víru mnoha zastánců evoluce, včetně několika těch, kteří se na sérii přímo podíleli, např. Richard Dawkins, Daniel Dennett, zesnulý Stephen Jay Gould, Edward O. Wilson a Eugenie Scott.

„Poselství“ tohoto programu PBS nenechává nikoho na pochybách o zbožném postoji producentů k evoluci:

Evoluce hraje zásadní roli v našem každodenním životě, přesto je jedním z nejvíce přehlížených principů života. Je to mechanismus, který určuje, kdo bude žít, kdo zemře a kdo dostane příležitost předat své rysy další a další generaci. Evoluce [je] základem celé biologie, ovlivňující naše zdraví, naše zásoby potravin a vůbec celou rozsáhlou síť života. Je to tak jednoduchá teorie, a my pozorujeme v každodenním životě miliony jejích příkladů.

Cílem série Evolution je zvýšit povědomí veřejnosti o tom, co je evoluce a jak funguje, a rozptýlit běžná nedorozumění. Tento projekt se snaží objasnit proč je evoluce významná, zlepšit její výuku a podpořit národní dialog o otázkách, které tuto vědu v současnosti obklopují.2

Taková do očí přímo bijící propaganda vyžaduje odpověď od křesťanů, kteří věří biblické zprávě o stvoření.

„15 odpovědí na kreacionistické nesmysly“ od Scientific American

Scientific American je poměrně populární časopis, který publikuje působivě ilustrované a docela podrobné, nikoli však přehnaně technické články, většinou o vědě. Není recenzovaný, jako je časopis Nature nebo podrobný časopis o stvoření, Journal of Creation,3 ale mnohé jeho články jsou velmi užitečné.

Přesto se pod jeho povrchem skrývá hlubší program. Nejnovější editoři, jak bude vysvětleno v této knize, pracovali na prosazování ateistického pohledu na svět pod maskou „vědy“ a na řadě z toho plynoucích důsledků, jako je radikální obhajoba potratů, klonování lidí a program kontroly populace.

Důkazem této agendy Scientific American bylo odmítnutí přijmout vědeckého autora jménem Forrest Mims III. poté co přiznal, že je kreacionista a zastánce hnutí Pro-Life. Vydavatel, který Mimse odmítl, nicméně přiznal, že jeho práce je „úžasná“, „skvělá“ a „prvotřídní“ a „měla by být někde publikována“.4 Krátce na to publikoval Scientific American článek o jeho revolučním detektoru atmosférického oparu, ale o incidentu zjevné diskriminace se jaksi „zapomněl“ zmínit.5

Současný editor John Rennie, působící od konce roku 1994, je horlivým propagátorem evolučního tažení proti Bohu. Jako mnozí anti-kreacionističtí propagandisté, i on často vyráží do útoků se slabým porozuměním a má ve vědě pouze bakalářské vzdělání, takže je mnohem méně kvalifikovaný než přední kreacionističtí vědci. V Kansasu byly vrcholem sporu změny, které měly snížit důraz na evoluci ve státních vzdělávacích standardech, a tak Rennie osobně vyzval vědce v přijímacích komisích na univerzitě, aby přijali taktiku „velkého klacku“6 a oznámili guvernérovi Kansasu a státní radě pro vzdělávání, že „vzhledem k nově sníženým vzdělávacím standardům v Kansasu bude třeba velmi pečlivě zvažovat kvalifikaci všech studentů, kteří se ve státě budou hlásit ke studiu.“7 V logice je toto známé jako argumentační klam Argumentum ad baculum, tj. „Radím vám abyste souhlasili, jinak budou následovat nepříjemné důsledky!“ Rennie není ani zdaleka jediným evolucionistou, který se k takovémuto přístupu uchýlil.

Nyní se Rennie zapojil do boje aktivněji a staví se do role statečného vědce, který se snaží zastavit kreacionistický příliv. Jeho nejnovější jizlivý útok „15 odpovědí na kreacionistické nesmysly“ má podtitul „Odpůrci evoluce chtějí získat prostor pro kreacionismus demolicí skutečné vědy, ale jejich argumenty neobstojí.“ Dokonce i obálka časopisu nese nahoře upoutávku „15 způsobů, jak odhalit kreacionistické nesmysly.“

Ale jak bude ukázáno, Rennie a anti-kreacionističtí vůdci které zastupuje, mají o skutečných kreacionistických argumentech jen velmi mlhavou představu. Mnohé z tzv. „kreacionistických argumentů“, na které útočí, jsou jen „slaměnými panáky“, které seriózní kreacionisté rovněž odmítli. (Tyto špatné argumenty jsou uvedeny v dodatku této knihy.) Jenže ani další argumenty Rennieho na obranu evoluce nejsou ničím novým a většinu z nich zodpověděla už společnost Creation Ministries International. Jedním z cílů této knihy je pomoci křesťanům rozpoznat a odpovědět na logické klamy běžné mezi evolucionisty, včetně neslučitelných slovních definic, evoluční dvojsmyslnosti a neschopnosti rozlišovat mezi „historickou“ a „operační“ vědou (to je podrobně vysvětleno v kapitole 1). Je také zdůrazněno, že evoluční víra z velké části vychází z předem daných materialistických tvrzení, které Rennie opravdu uznává a snaží se je, byť chabě, bránit.

Současný editor Scientific American tvrdí, že stvoření nemá ve vědě žádné místo a že neudělalo nic pro pokrok vědy. Ironicky mu zcela uniká fakt, že zakladatelem Scientific American byl horlivý zastánce stvoření — výtvarník a vynálezce Rufus Porter (1792–1884), který považoval vědu za oslavu Boha a Stvořitele. Jeho úvodník hned v prvním čísle říká:

Budeme hájit ryzí křesťanskou víru, aniž bychom upřednostňovali kteroukoli konkrétní denominaci… .8

Zakladatel Scientific American také v uvedeném čísle napsal úžasný článek pod názvem „Racionální náboženství“, kde otevřeně prohlašuje, že všichni jsme závislí na Bohu Stvořiteli, který se nám zjevil v Písmu svatém. Porterovo zbožné povzbuzení stojí za přečtení:

Předně tedy buďme jako rozumní tvorové vždy připraveni uznávat Boha jako svého Stvořitele a každodenního Zachovatele; a že jsme každý z nás jednotlivě odkázáni na Jeho zvláštní péči a dobrou vůli vůči nám v podpoře úžasného fungování přírody, která dotváří naši existenci; a tím, že nás ochraňuje před ztrátami, kterým podléhá naše komplikovaná a jemná struktura. Buďme také hotovi, při vědomí veškeré své závislosti na Božské Dobrotivosti, jako rozumní tvorové, abychom Mu osobně a často vyjadřovali své díky za Jeho dobrotu; a předkládejme Mu své prosby o přízeň, kterou potřebujeme neustále. Tento přístup je racionální, dokonce i bez nutnosti zjevení: ale jsouce k tomuto směřování obzvláště vyzváni Božím slovem, a ujištěni o připravenosti našeho Stvořitele odpovědět na naše modlitby a přijmout naše díky, je potom vskutku překvapující, že jakákoli rozumná bytost, která kdy četla inspirované Písmo, by se měla této výsady dobrovolně vzdát, či se měla stydět za to, že je viděna v této racionální činnosti, nebo že lidé vědí, že ji praktikuje.9

Křesťanství je racionální. Účelem této knihy je povzbudit věřící k plné autoritě Božího zjeveného Slova a dát jim potřebné argumenty ke vstupu do boje za základní pravdy nalezené v Genesis, proti nevěřícím vědcům, kteří byli zaslepeni svým vlastním nesmyslným odmítnutím uznat Boha, který je stvořil.

Moje předchozí kniha, Vyvrácení evoluce (1999), dala odpovědi učitelům, studentům a rodičům na vlivnou publikaci Učení o evoluci a povaze vědy (1998), standardní příručku pro učitele vědeckých předmětů, kterou vydala americká Národní akademie věd. Tato nová kniha, Vyvrácení evoluce 2, byla inspirována dvěma novějšími věroučnými subjekty evoluce: seriálem Evolution televize PBS a útočnou brožurou časopisu Scientific American pod názvem „15 odpovědí na kreacionistické nesmysly“. Pokud křesťané dokážou promyslet tyto argumenty spolu s jejich přímým vyvrácením, budou plně vybaveni k odpovědím i na ty nejlepší argumenty ze strany jejich vrstevníků, učitelů, sousedů a nevěřících, se kterými sdílejí evangelium.

Poznámka k citacím: Citace ze Scientific American od Johna Rennieho jsou označeny „SA“, následované číslem stránky. Citace a další zmínky o seriálu PBS-TV „Evolution“ jsou označeny „PBS“, následované číslem epizody, např. „PBS 6“ odkazující na epizodu 6. Sedm epizod PBS má tyto názvy:

Epizoda 1: Darwinův nebezpečný nápad
Epizoda 2: Velké proměny
Epizoda 3: Vyhynutí!
Epizoda 4: Evoluční závody ve zbrojení!
Epizoda 5: Proč pohlavnost?
Epizoda 6: Mysl ve velkém třesku
Epizoda 7: A co Bůh?

Creation je čtvrtletní časopis společnosti Creation Ministries International. Journal of Creation, původně Creation Ex Nihilo Technical Journal později TJ, je recenzovaný časopis Creation Ministries International zabývající se pokročilejšími tématy o stvoření. V této knize bude vždy citován jako „Journal of Creation“.

Odkazy a poznámky

  1. Viz Carl Wieland, Inteligentní Design se šíří (CMI’s views on the intelligent design movement), 30 August 2002. Zpět k textu.
  2. Evolution project overview, PBS website www​.pbs​.org​/wgbh/​evolution/​about/​overview_​project​.html. Zpět k textu.
  3. Publikováno prostřednictvím Creation Ministries International. Zpět k textu.
  4. „Science’s Litmus Test“ (telefonní přepis rozhovoru mezi Forrestem Mimsem a Jonathanem Pielem, tehdejším redaktorem Scientific American), Harper’s Magazine (March 1991). Přepis jasně ukazuje, že vynikající autor nebyl přijat za to, že nevěřil v posvátnou krávu evoluce (a „právo ženy vybrat si“ [zabít své nenarozené dítě]). Zpět k textu.
  5. Shawn Carlson, The Amateur Scientist, Scientific American 276(5):80–81 (May 1997). Zpět k textu.
  6. Cited in: P. Johnson, The Wedge of Truth: Splitting the Foundations of Naturalism (Westmont, IL: InterVarsity Press, 2000), p. 80. Zpět k textu.
  7. Poznámka překladatele: Politika „velkého klacku“ neboli „Big Stick“ odkazuje na zahraniční politiku prezidenta T. Roosevelta: „Mluv smířlivě, a nos s sebou velkou hůl; tak dojdeš daleko“. Stručně to znamená: Vyjednávat, ale zároveň dávat na odiv silnou armádu. Zpět k textu.
  8. R. Porter, To the American public, Scientific American 1(1):2, 28 August 1845. Zpět k textu.
  9. R. Porter, Rational Religion, Scientific American 1(1):3, 28 August 1845. Zpět k textu.

Stažením tohoto materiálu souhlasíte s následujícími podmínkami ohledně používání požadovaného materiálu: CMI vám uděluje nevýhradní, nepřenosnou licenci k tisku nebo stažení jedné (1) kopie díla chráněného autorskými právy. Dílo chráněné autorskými právy bude použito pouze pro nekomerční a osobní účely. Bez výslovného souhlasu společnosti Creation Ministries International Ltd. nesmíte připravovat, vyrábět, kopírovat, používat, propagovat, distribuovat nebo prodávat odvozené dílo od této práce chráněné autorskými právy. Musí být uděleno písemné schválení a nereagování nebude považováno za schválení. Společnost CMI si vyhrazuje všechna práva na dílo chráněné autorskými právy, která vám nejsou výslovně udělena. Všechna tato vyhrazená práva může vykonávat společnost CMI. Tato dohoda a všechny její interpretace jsou v souladu s právem státu Queensland v Austrálii. Jakýkoli spor vyplývající z této dohody bude řešen v souladu s právními předpisy Queenslandu a za soudy s příslušnou jurisdikcí a místem konání se budou považovat soudy v Queenslandu.
Stáhněte si celou knihu z našeho obchodu za příznivou cenu.