Explore
Also Available in:

Новий кандидат на роль «Левіафана»?

Автор: Peter Booker
Переклад: Креацентр Планета Земля (creacenter.org)

Розділ 41 книги Йова описує істоту по йменню Левіафан. Левіафан був масивним і жахливим, і, ймовірно, міг дихати вогнем. Бог описує Левіафана Йову, як приклад чогось, що Він створив, з чим людство не в змозі впоратися.1 В якості кандидатів на роль Левіафана було запропоновано кілька істот.

Левіафан — Тиранозавр Рекс?

Масивний розмір і жахливі зуби, описані в Іова, можуть привести до припущення, що Левіафан міг бути тероподом (м'ясоїдним) динозавром, таким як Тиранозавр Рекс. Однак вірші 31–32 говорять про Левіафана:

31 «Чинить він, що кипить глибочинь, мов горня, і обертає море в окріп.
32 «Стежка світить за ним, а безодня здається йому сивиною».

Це ясно описує водну істоту. Psalms 104:25–26 також підтверджує, що Левіафан живе в морі:

25 «Ось море велике й розлогошироке, — там повзюче, й числа їм немає, звірина мала та велика!
26 «Ходять там кораблі, там той левіятан, якого створив Ти, щоб бавитися йому в морі».

Ясно, що Ті-рекс, що мешкав на суходолі, не міг бути Левіафаном.

Левіафан — це кронозавр?

Книга «Велика таємниця динозавра вирішена!»2 передбачає, що Левіафан міг бути чимось на зразок кронозавра квінслендського. Однак є проблеми з кронозавром (або його більш великим родом плиозавра, таким як мозазавр), є Левіафаном Іова.

Ці вимерлі істоти були повністю морськими рептиліями. Через їх великий розмір, вони жили б у глибокому океані. Вони б не булипротивниками наземних людей, озброєних мечами, списами, дротиками, стрілами й рогатками, яким був Левіафан.

30 «Його нижні сторони - зубчасті горщики [зламані, як правило, гострі, фрагменти кераміки], що залишають слід у багнюці, як молотильні сани».

Плиозаври, як і кронозаври, мали ласти, а не ноги, тому вони не могли стояти, або рухатися по суші, і не могли залишати сліди в багнюці біля кромки води, як, скажімо, крокодил.

Левіафан — це крокодил?

Прихильників теорії мільйонів років ображає думка про те, що Біблія може описувати істот, які, згідно з їх системою вірувань, померли за мільйони років до того, як люди з'явилися на сцені. Таким чином, ідентифікація Левіафана, як все ще живої істоти відповідає сучасним смакам мільйонно-річної теорії. (Це, ймовірно, також допомагає керувати загальною ідентифікацією чудовиська/ Behemoth як слона, або бегемота, а не динозавра. Однак хвіст цих істот навряд чи можна порівняти з кедром, як хвіст у бегемота)

В NIV є виноска до Job 41:1, передбачає, що Левіафан — це «можливо, крокодил». Крокодили звичайно асоціюються з річками та озерами, а не з морем, як Левіафан. Однак деякі крокодили (наприклад, австралійський гирловий або морський крокодил, Crocodylus porosus) проводять час у море.

Подібно крокодилам, Левіафан мав луску. У віршах 15–17 KJV сказано::

15 «Його спина канали щитів, поєднання їх крем’яная печать.
16 «Одне до одного доходить, а вітер між ними не пройде.
17 «Одне до одного притверджені, сполучені, і не відділяються».

Тим не менш, луска крокодила, хоча й жорстка, може бути розірвана зброєю.(NIV відноситься до «щитів», а не до ваг.)

Вірш 25 може також дуже легко ставитися до крокодила:

25 «Як підводиться він, перелякуються силачі, та й ховаються з жаху…».

16526-skulls
Скам'янілі останки Sarcosuchus imperator (імператора крокодилів) були виявлені 24 жовтня 2001 року в пустелі Тенере, Нігер в Північній Африка. На цій ілюстрації череп Sarcosuchus затьмарює 50-сантиметровий череп живого дорослого крокодила Оріноко (Crocodylus intermedius).

Крокодил піднімається з положення лежачи на животі на ноги, щоб ходити, бігати, або атакувати. Але хоча крокодил, що піднімається, змусив би більшість людей боятися, він може бути вбитий воїном зі зброєю, тому, можливо, «могутньому» воїну не треба його боятися. Звичайний крокодил також не має великого розміру й непереможності, чітко зазначених у біблійному описі Левіафана. І вже точно ні один крокодил не дихає вогнем!

Справжній Левіафан?

Новим кандидатом, який відповідає описаним у Йова особливостям набагато точніше, ніж кандидати, описані вище, є Sarcosuchus imperator (плоть крокодила імператора), зазвичай званий «Суперкрок». Вперше він був виявлений в 1966 році, і, як кажуть, жив у середині крейдяного періоду. У грудневому номері «National Geographic» за 2001 рік є стаття про саркозуха (стор. 86–89), в якій є деякі характеристики, дивно схожі на описи Левіафана в книзі Йова.

Job 41-му розділі книги Йова абсолютно ясно написано, що Левіафан мав виняткові розміри, які не могли бути простромлені списами, стрілами або дротиками:

15 «Його спина — це канали щитів, поєднання їх — крем’яная печать.
16 «Одне до одного доходить, а вітер між ними не пройде.
17 «Одне до одного притверджені, сполучені, і не відділяться…
26 «Той меч, що досягне його, не встоїть, ані спис, ані ратище й панцер.
27 «За солому залізо вважає, а мідь за гнилу деревину!
28 «Син лука, стріла, не примусит увтікати його, каміння із пращі для нього зміняється в сіно
29 «Булаву уважає він за соломинку; і сміється із посвисту ратища…»

У саркозуха була чудова луска. Насправді, формулювання в National Geographic має разючу подібність з формулюванням перекладу:

«Чудова броня, — задумливо промовив палеонтолог Ханс Ларссон, розглядаючи стопку кістлявих лусок завдовжки у фут, схожих на черепицю. Це міг бути непроникний щит над шиєю, спиною й хвостом суперкрока».3

«канали щитів…, притверджені, сполучені, і не відділяться…» (Біблія), і «… непроникний щит» (National Geographic).

У Левіафана були величезні щелепи й жахливі зуби:

14 «Двері обличчя його хто відчинить? Навколо зубів його жах! …»

Стаття в National Geographic говорить про саркозуха:

«Цей череп суперкрока не має аналогів. Більше сотні зубів стирчать із вузьких щелеп, які, мабуть, були вправні в лові риби. І на відміну від черепа будь-якого іншого крокодила, живого чи вимерлого, череп суперкрока стає ширшим до переднього кінця, який озброєний поруч смертельними збільшеними різцями. … Самий повний череп ледве сягає шести футів».4

Тепер ми підходимо до дуже цікавої можливості. Порівнюючи череп саркозуха з черепом звичайного крокодила, ми бачимо, що той не тільки набагато більше, але й має цибулинну структуру на кінці морди. Автор статті в National Geographic Пол Серено розмірковує про цілі цієї структури:

«У розпухлому кінці морди знаходиться величезна порожнина під ніздрями, що означає, що в цього крокодила, можливо, був посилений нюх і дуже незвичайний крик».5

Це може пролити нове світло на деякі інші загадкові місця в Йова 41.

18 «Його чхання засвічує світло, а очі його —як повіки зорі світової!
19 «Бухає полум’я з пащі його, вириваються іскри огненні! …»
20 «… Із ніздер його валить дим, немов з того горшка, що кипить та біжить.
21 «Його подих розпалює вугіль, і бухає полум'я з пащі його…»

Цей уривок з книги Йова співвідноситься з легендами про вогнедишних драконів. Міг саркозух видихнути вогонь? Тут ми маємо організм з нез'ясовним цибулинним рилом, під яким знаходиться величезна порожнина. Чи могла вона виробляти вогонь? Ми можемо бачити в існуючому природному світі приклад високо екзотермічного метаболічного процесу в жука-бомбардира. Якщо такий крихітний організм може виробляти таке тепло від змішування хімічних речовин в одній камері, то, звичайно, можливо, що велика структура, така як «величезна» порожнина під цибулеподібною мордою саркозуха, дійсно могла бути частиною біологічного механізму для виробництва полум'я й диму.

Йову абсолютно ясно, що Левіафан був великим і страшним ворогом.

9 «Тож надія твоя неправдива, — на сам вигляд його упадеш.
10 «Нема смільчака, щоб його він збудив, …»

Саркозух відповідає цьому опису. Стаття в National Geographic повідомляє:

«…за нашими оцінками, зрілий дорослий саркозух був приблизно до 40 футів (12,2 м) в довжину. Його вага? Цілих десять тонн».5

Істота такого розміру, безсумнівно, змусила б людину відчути себе пригніченою. Коли саркозух піднімався з лежачого положення на ноги, це дійсно змушувало навіть наймогутнішу людину боятися й відступати перед ним. Це також змусило б глибини збиватися, як киплячий казан, і залишати блискучий слід (вірші 23–24), створюючи масивний слід турбулентності й бульбашок, коли він поринав у воду та плавав.

Левіафан був описаний таким чином:

33«Немає подоби йому на землі, він безстрашним створений,
34«він бачить усе, що високе, він цар над усім пишним звір’ям! …»

У статті National Geographic саркозух зображений, що бореться з великим динозавром. Він дійсно був би безстрашний і царем серед живих істот.

Висновок

Є деякі чудові паралелі між Левіафаном, як описано в роботі, і саркозухом. Я вважаю, що саркозух — кращий кандидат на роль Левіафана. Я хотів би запропонувати, щоб видавці креаціоністської літератури в майбутньому також підкреслювали чудові паралелі між Левіафаном і саркозухом. (Я з задоволенням відзначаю, що в книзі «Дракони безодні» Dragons of the Deep6 доктор Карл Віланд приходить до тієї ж ідентифікації Левіафана, що й ця стаття. Кожен з нас незалежно від іншого.)

Дійсно, біблійні виноски можуть достовірно стверджувати: «Можливо, Левіафан — це зниклий гігантський крокодил саркозух».

Посилання та примітки

  1. As space precludes reprinting the whole of Job chapter 41 here, I would suggest that prior to reading this article the reader reviews that chapter in their Bible. Here I have quoted from both the King James Version (KJV) and the New International Version (NIV). Повернутися до тексту.
  2. Ham, K., The Great Dinosaur Mystery Solved! Master Books, Green Forest, AR, pp. 43–47, 1998. Повернутися до тексту.
  3. Sereno, P., SuperCroc, National Geographic, December 2001, p. 88. Повернутися до тексту.
  4. Sereno, ref. 3, pp. 88–89. Повернутися до тексту.
  5. Sereno, ref. 3, p. 89. Повернутися до тексту.
  6. Wieland, C., Dragons of the Deep, Master Books, Green Forest, AR, pp. 44–47, 2005. Повернутися до тексту.

Подальше читання

Відео по темі