Explore
Also Available in:

Що роблять люди, а тварини — ні

Автор: Девід Крісті і
Переклад: Горячкіна Г. (creacenter.org/uk/news/shcho-roblyat-lyudi-tvarini-ni)

Дата публікації: квітень 2018

Якщо ми, люди, не є розвиненими тваринами, то ми повинні володіти здібностями й можливостями, яких немає у тварин. Тут ми розглянемо шість з них, які також є рисами натури Бога. Це — мова, грамотність, музика, математика, творчість і панування/влада.

Ці особливості не тільки роблять нас особливими, але й роблять нас відповідальними. Ми можемо використовувати ці риси, щоб прославляти Бога або бунтувати проти Його волі — навіть практикувати «справи диявола» (1 Івана 3:8).

1. Мова

language

Люди — єдиний вид істот з розмовною мовою, і «немає жодного відомого суспільства, яке відчуває нестачу в мові». Мова не тільки дозволяє нам спілкуватися один з одним, але й з Богом у молитві, Бог використав її для спілкування з нами. Біблія має багато посилань на говоріння Бога; наприклад, до Адама і Єви (Буття 3:9-19), Ноя (Буття 6:13-7:4), Авраама (Буття 18:22-33), Мойсея (Вихід 3:4-4:17), Павла (Дії 9:4-6) та апостола Іоанна (Об явлення 1, 2 i 3) і це лише деякі з них.

Тварини спілкуються кількома способами, в тому числі за допомогою звуків, які вони видають, виразу морди, пози, рухів тіла, фізичного контакту й запахів, але жодна тварина не здатна вимовляти граматичні фрази або речення. Проте, в Біблії описані два випадки, коли тварини говорили. У 3-му розділі Буття змій розмовляв з Євою. У Числа 22:28-30, Бог використовував ослицю Валаама, щоб поговорити з Валаамом; це було одноразове Боже диво для певної мети, а не звичайна звичка осла.

2. Грамотність

literacy

Це підмножина мови, і хоча не всі люди грамотні, всі мають можливість стати такими. Складні культури, що виникли в Месопотамії відразу після потопу, були грамотними. Звичайно, такі ознаки цивілізації, як писемність і технологія, можуть бути загублені, особливо в разі міграцій із швидким розсіюванням, які відбулися після змішування мов у Вавилоні.

Ми знаємо, що Бог пише, тому що Він дав Мойсею десять заповідей на двох кам яних скрижалях, «написаних Божим перстом» (Вихід 31:18). І Бог написав імена всіх народжених згори християн у Своїй «книзі життя» (Филип ян 4:3; Об явлення 17:8; 20:12; 21:27). Ми також знаємо, що «все Писання натхненне Богом …» (2 Тимофія 3:16). Бог вирішив спілкуватися з нами за допомогою Свого записаного Слова, яке також закріплює Євангеліє в тексті Біблії.

Жодна тварина не вміє читати або писати, тому не використовує письмове слово для спілкування. Таким чином, грамотність — це дар, співрозмірний з тим, що ми були створені по образу Божому.

3. Музика

music

Музика — це дійсно чудова особливість, як у її створенні, так і в її оцінці. Вона може виражати й навіть викликати емоції, такі як неспокій, щастя, смуток, гумор, любов і т. д. у тому числі й у ситуаціях, коли слів буде недостатньо. Ми можемо слухати «Створення» Гайдна й бути вражені образами пишноти творіння, що музика породжує в нашому розумі.

Бог співає! Софонія 3:17 говорить про Бога: «Він буде панувати над вами гучним співом». На особистому рівні Ефесянам 5:18-19 говорить нам: «Наповнюйтеся Духом, повчаючи самих себе псалмами й славослів ям і піснями духовними, співаючи й граючи в серці своєму для Господа».

Чи співають тварини? Кити, особливо горбаті самці, видають звуки, які називаються «піснями китів». Це можуть бути довгі або низькі стогони, ревучі звуки, спів і щебетання, які вони видають при паруванні або годуванні. Однак вони є регулярними, передбачуваними повторюваними, а не індивідуально творчими. Всі самці в популяції у будь-який момент часу видають одні й ті ж звуки, розташовані за однією й тією ж схемою. Зубасті кити, мабуть, передають ту ж інформацію за допомогою клацань. Так само «пташині пісні» — це видоспецифічні шлюбні заклики, або попередження про території, або імітація чутних звуків, таких як звуки машин, наприклад ланцюгової пили.

4. Математика

mathematics

Тільки Бог і люди можуть використовувати й розуміти математику. Відносні розміри, які Бог дав Ною для ковчега (Буття 6:15), були оптимальними для досягнення структурної безпеки, стійкості до перекидання та якості утримання плавучого судна такого розміру в штормовому морі. І людям знадобилося використання складних математичних методів, щоб розгадати прихований порядок, який Бог вмонтував в клацання дельфінів. Це дає їм «гідроакустичну систему, яка настільки точна, що це викликає заздрість ВМС США».

Використання математики дозволяє нам багато чого зрозуміти про Боже творіння, бо воно веде себе у відповідності з математичними правилами, які Він встановив. Математика дозволила вченим зрозуміти структуру й поведінку багатьох космічних явищ, включаючи орбіти планет нашої Сонячної системи, а потім розрахувати траєкторії космічних апаратів, щоб зробити їхні фотографії великим планом. Це дозволило розвинути теорію відносності й взаємозв язок між простором, рухом, гравітацією та часом. Теорії, отримані з цього, можуть пояснити (знову ж таки за допомогою математики), як у відносно молодому Всесвіті ми можемо бачити зірки, які знаходяться на відстані мільйонів світлових років.

5. Творчий підхід

creativity

Якщо б ми знайшли щось настільки ж просте, як молоток на пляжі, ми б знали, що це зробила людина, а не мавпа. Це відбувається тому, що, коли тварини створюють речі, вони нескінченно відтворюють стереотипний дизайн, а не використовують творчий підхід. Конкретний павук інстинктивно будує павутину з постійним малюнком, а конкретний птах інстинктивно будує видове гніздо, але ніякої оригінальності не демонструється.

Ми не тільки творчі люди, ми усвідомлюємо красу й складність Божого творіння, наприклад, у квітці, пір’їні птиці; дійсно, в багатьох речах, які є частиною Його творіння.

Дійсно, одним з найсильніших аргументів на користь того, що живі істоти були створені Богом, є те, що вони багато разів надихали людей-дизайнерів. Це передова область біоміметіки, тобто вивчення конструкцій і процесів у природі з метою їхньої імітації у практичних додатках.

6. Панування

dominion

Бог дав окрему заповідь нашим прабатькам: «плодіться й розмножуйтеся, і наповнюйте землю, і скоряйте її, і пануйте над морськими рибами, і над птахами небесними, і над кожною живою істотою, яка рухається по землі» (Буття 1:28). Таким чином, нам дана влада над усіма іншими створіннями землі.

Це ніколи не було скасовано в результаті прокляття, і застосовується навіть до занепалого стану нашого світу, коли ми розробляємо способи боротьби з сараною, комарами, бур янами та іншими шкідниками. Це також дозволяє нам розробляти методи профілактики й лікування різних захворювань. Наше панування включає в себе контроль над бактеріями й вірусами. Вони були частиною первісного творіння Бога (Буття 1:31), але після гріхопадіння мутації, що втрачають інформацію, призвели до того, що деякі з них стали причиною хвороб. Бог також довірив нам панування над навколишнім середовищем (Псалтир 8: 6-8), і ми відповідаємо перед Ним за те, як ми з цим впоралися.

Бог дав Адаму владу над кожним деревом в Едемському саду, крім дерева пізнання добра та зла (Буття 2:15-17) і дерева життя (Буття 3:22-24). Коли Адам і Єва скуштували заборонений плід, вони втратили свою невинність і на власному досвіді усвідомили зло, страждання й смерть, які прийшли в досконалий світ Бога, тому що наші прабатьки вирішили не слухатися Бога.

Що це означає для нас

Бог, Який «святий» (1 Петр 1:15-16), «правдивий» (Єремія 10:10), «добрий» (Псалтир 145:9) і має красу (Псалтир 27:4), створив людину для Своєї слави (Ісая 43:7). Таким чином, створені, а не такі, що еволюціонували, ми можемо відображати святість, істину, добро й красу в нашій мові, літературі, музиці, математиці, творчості та володарюваннй і таким чином виконувати мету, заради якої Бог створив нас. Або ми можемо не коритися Богу. Це правда, що ми всі збунтувалися проти Нього, але ми можемо стати новим творінням у Христі (2 Коринтянам 5:17; Ефесянам 4:24) через покаяння й віру в смерть і воскресіння Христа.

Helpful Resources