Explore
Also Available in:

Створений за образом Бога

Автор: Рассел Грігг (Russell Grigg)
Переклад: Літус П. (creacenter.org)

7550

Історична біблійна розповідь про створення Адама і Єви (Буття 1:26–27) говорить, що Бог створив перших чоловіка і жінку «за своїм образом». Що це означає? І чому це важливо?

Це сталося на шостий день Тижня Творіння, після того як Бог підготував землю як житло, і після того, як Він створив рибу, птахів та інших тварин. Всі вони були створені Божим указом, а це означає, що Бог звелів (або зажадав), і так було зроблено. У разі створення людини є відмінність. Біблія говорить: «І сказав Бог: Створімо людину за образом Нашим, за подобою Нашою… І Бог на Свій образ людину створив, на образ Божий її Він створив, як чоловіка та жінку створив їх» (Буття 1:26–27).

Божественна рада

У цьому інтригуючому вірші Бог, здається, розмовляє з кимось1. Кальвін сказав: «Це мова одного, який, мабуть, обговорює … він консультується»2. Багато інших коментаторів називають це «радою». Але якщо це так, з ким Бог радиться? І чому? Чи дає Біблія якийсь натяк?

Оскільки Господь не потребує іншому радника,3 будь-яка така консультація повинна була відбутися в Богові - між Богом-Отцем, Богом-Сином і Богом Святим Духом.4,5 У Посланні до Євреїв 1:2 в перекладі з англійської говориться, що, коли Бог створив світ або всесвіт, він створив його через Свого Сина.6

Бог міг легко створити людину Своїм Словом, як Він це робив у випадку з тваринами (Буття 1:20,24) і рослинами (Буття 1:11), але Він вирішив не робити цього. Людина не є ні близьким родичем тварин, ні далеким родичем примітивного рослинного життя. Швидше, людина - це хтось великий, чудовий і інший, найчудовіший з усіх творінь Бога, людина - це особливий вираз божественної природи, створений особистою діяльністю Бога. Бог створює її з урочистістю, гідністю і честю глибокого обмірковування з боку Божества.

Хоча людина була утворена з праху землі, Бог особисто «дихання життя вдихнув у ніздрі її, і стала людина живою душею» (Буття 2:7). Таким чином, життя людини не є результатом спонтанної реорганізації молекул усередині її тіла і не було викликано еволюцією від якої-небудь тварини або «нижчого гомініда» (як стверджують теїстичні еволюціоністи), але є безпосереднім подарунком від Бога. Це додатково підкреслюється в Біблії в генеалогії Адама в посланні від Луки, де він називає Адама не сином антропоїдних мавп, а «сином Божим» (Лк. 3:38).

Чому Бог обговорював це з Сином? В Одкровенні 13:8 говориться, що Агнець Божий (тобто Ісус) «заколений від закладин світу». До шостого дня Тижня Творіння основа світу була по-справжньому добре закладена, але зі створенням людини Бог збирався покласти початок того ланцюжка подій, які невблаганно привели б до майбутнього розп'яття і смерті Господа Ісуса Христа на Хресті як спокутування за гріх людства. Своїм земним життям Ісус підтвердив Свою готовність виконати волю Отця в цьому відношенні, в Гефсиманському саду (Матвія 26:3942). Чи можливо, що він зробив це і на небесній раді, безпосередньо перед тим, як Бог створив Адама?

За образом Божим

Коли Бог створив людину за своїм образом і подобою7, він визначив, що людство (як чоловік, так і жінка) буде мати певні подібності з Богом і розділяти певні божественні прерогативи. Щодо цього ми відзначаємо:

  1. Це була не фізична подоба, але …

Хоча Бог є духом (Івана 4:24) і не має тіла, подібно до людини, коли Він явно постав перед людьми відповідно до Старого Заповіту, Він зробив це в формі людського тіла (наприклад, Буття 18:1–232:242830).8 Д-р Генрі Морріс пише: «Тому є щось в людському тілі, що унікально підходить для прояву Бога, і (оскільки Бог знав всі Його діяння від самого початку світу - Діяння 15:18) він повинен був спроектувати людське тіло з цим в розумі. Відповідно, Він створив його не так, як тварин, а у вертикальному положенні, з поглядом, спрямованим вгору, з лицем, спроможним до вираження емоційних почуттів, і з мозком і мовою, здатними до символічної мови».9,10

Крім того, людське тіло було створене в тій формі, в якій Бог Син буде втілений або «створений на подобу людини» (Филип'ян 2:7). Таким чином, Бог створив людину в тій тілесній формі, яку Він Сам одного разу мав прийняти, - формі, в якій Він хотів відкрити Себе.

  1. Це була ментальна подоба.

Бог наділив людину інтелектуальними здібностями, які набагато перевершували і перевершують здатності будь-якої тварини. Таким чином, людині було дано розум, щоб чути і розуміти Боже спілкування з ним, емоції, щоб відповідати Богові любов'ю і відданістю, і воля, яка дозволяла йому вибирати: коритися або не коритися Богові. Таким чином, людина була сформована не тільки для того, щоб «любити Бога і коритися Йому завжди», а й займатися Божою працею на землі - бути членом Його ради і управляти творінням у співпраці зі своїм Творцем.

Це видно в Божому повелінні Адаму і Єві11 здійснювати панування над землею і її тваринами (Буття 1:26,28), в завданні Адама про вдосконалення саду (Буття 2:15) і в повелінні Адаму дати імена тваринам на землі (Буття 2:19–20).12

Інтелектуальні дари людини також видні в її здатності проектувати речі, а потім створювати їх, цінувати красу, складати славну музику, малювати картини, писати, рахувати великі числа і вирішувати математику, контролювати і використовувати енергію для своїх власних потреб (наприклад, вогонь, електрику, ядерну енергію), організовувати, міркувати, приймати рішення, бути свідомим, сміятися над собою і мислити абстрактно. Вся ця поведінка не є інстинктивною, на відміну від поведінки тварин, і тому вона має необмежену різноманітність.

  1. Це була моральна подоба.

Тільки людина з усіх створінь Бога має дух або розуміння Бога, тобто здатність пізнавати Бога і підтримувати духовне спілкування з Ним через молитву, прославлення і поклоніння. З часу гріхопадіння (Буття 3) людина мала вроджене моральне усвідомлення добра і зла або ж совість, яку вона відчуває в своєму дусі.13

Людина була створена не тільки безневинною (тобто без гріха), але і святою, інакше Адам не міг би мати спілкування з Богом, який не може дивитися на беззаконня (Авакум 1:13). Це підтверджується в Буття 1:31, коли Бог стверджує, що все, що Він зробив (включаючи людину), було «вельми добрим», що б не було правдою, якби людина була морально недосконалою.

  1. Це була соціальна подоба.14

Соціальну природу Бога і внутрішню любов видно у вченні про Трійцю. Бог - Який є любов - створив людину з соціальною природою і необхідністю в любові. У Буття 3:8 говориться, що «вони почули вони голос Господа Бога, що по раю ходив, як повіяв денний холодок». Це передбачає, що Адам і Єва насолоджувалися товариством і спілкуванням з Богом, можливо, щодня.

Бог також забезпечував людське спілкування і любов особливим і потаємним чином. Перш ніж Він створив Єву, Він сказав: «Не добре, щоб бути чоловіку самотнім. Створю йому поміч, подібну до нього» (Буття 2:18). Потім він створив Єву з ребра, взятого у Адама (Буття 2:21–24), - факт, який Ісус використовував в своїх дискусіях з фарисеями, щоб захистити святість шлюбу і близькість любові в шлюбних відносинах (Матвія 19:4–6Марка 10:6–8).15

Висновок

Коли Бог створив рослини і тварин, Він зробив їх «за родом своїм» (фраза зустрічається десять разів в Буття 1:11–25). Коли Він створив Адама, Він створив його за родом Божим - за образом і подобою Бога (Дії 17:28). Після гріхопадіння людина була створена за образом (Буття 9:6, 1 Коринтян 11:7) і подобою (Якова 3:9) Божою. Однак цей образ був осквернений повстанням людини під час гріхопадіння, і всі аспекти образу Бога були заплямовані. Проте, ці аспекти були досконалі в Господі Ісусі Христі, який був і є «образом невидимого Бога» (Кол 1:15) і «образом істоти» Бога (Євреїв 1:3), як на землі, так і на Небесах.

Апостол Павло говорить, що ми перетворюємося або оновлюємося в образ Божий в пізнанні Його і що цей образ створений «в праведності й святості правди» (Колосян 3:10, Ефесян 4:24). Це не те, що природна людина може здійснити своїми силами, але це є результатом нашого «прийняття Христа» в вірі та покаянні (Івана 1:12, Галатів 2:20). Це відбувається Святим Духом (Титу 3:5, Римлян 8:28–29), який має свою обитель в дітях Бога (1 Коринтян 3:1, 6:19). «Бог довготерпить, бо не хоче, щоб хто загинув, але щоб усі навернулися до каяття» (2 Петра 3:9).

References and notes

  1. Two other occasions when this plural/consultative form of divine speech is used are Genesis 3:22 and 11:7. Назад до тексту.
  2. John Calvin, Genesis, translated and edited by John King, The Banner of Truth Trust, Edinburgh, p. 91, 1965. Назад до тексту.
  3. Isaiah 40:13; Romans 11:34. Назад до тексту.
  4. John 16:13 indicates that the Holy Spirit speaks. Назад до тексту.
  5. The plural form for ‘God’ (Elohim) and the plural pronouns ‘us’ and ‘our’ used with a singular verb in Genesis 1:26 foreshadow the doctrine of the Trinity. Compare Genesis 1:1–3 and Matthew 28:19. Назад до тексту.
  6. See also John 1:3, ‘All things were made by Him [i.e. the Word or Logos = Jesus Christ]; and without Him was not anything made that was made’, and John 17:24, where Jesus speaks of God the Father’s love for the Son, ‘before the foundation of the world’. Назад до тексту.
  7. Some commentators differentiate between the terms ‘image’ and ‘likeness’ of God. Others treat them as synonyms, meant to emphasize the idea of resemblance. Moses appears to do the latter: thus he uses ‘likeness’ as an explanation of ‘image’ in Genesis 1:26 (there is no ‘and’ between the two phrases in the Hebrew); he uses ‘image’ twice with no mention of ‘likeness’ in Genesis 1:27; he uses ‘likeness’ (only) in Genesis 5:1, and ‘image’ (only) in Genesis 9:6. Назад до тексту.
  8. We understand that this was the Lord Jesus Christ, as ‘no man hath seen God [the Father] at any time’ (John 1:18). Назад до тексту.
  9. Morris, H., The Genesis Record, Master Books, El Cajon, California, p. 74, 1976. Назад до тексту.
  10. Animals communicate in several different ways, including voice, facial expression, posture and odours, but none is capable of speaking grammatical phrases or sentences. Назад до тексту.
  11. Note that Genesis 1:27 tells us that Eve also was made in the image of God, and the command in Genesis 1:26 and 28 is in the plural ‘them’ (i.e. Adam and Eve), and hence all their descendants (i.e. mankind). Назад до тексту.
  12. Man thus was given dominion over all things—animal, mineral and vegetable—not for personal exploitation or tyranny, but as God’ representative. It is a delegated position of service and stewardship, and this implies accountability. In everything man does he is responsible to God (Revelation 20:12). Назад до тексту.
  13. Man is a three-fold being or tri-unity of body, soul, and spirit. Vegetation has body and unconscious life; animals have body and conscious life (Hebrew: nephesh, usually translated ‘soul’); man has body, conscious life (or soul, comprising in man the intellect or mind, emotions or sensibility, and the power of choice or will), and spirit (God-consciousness). Man is the immortal and unique image of God in all three aspects. Some commentators compare this tri-unity of man to the Trinity within the Godhead of Father, Son, and Holy Spirit. Назад до тексту.
  14. Adapted from Henry C. Thiessen, Lectures in Systematic Theology, Eerdmans, Michigan, pp. 156–157, 1977. Назад до тексту.
  15. The making of Eve from Adam is an absolute stumbling block to theistic evolutionary interpretations. Some say ‘dust to Adam’ sybolizes evolution from lower forms, but what about ‘rib to Eve’? Назад до тексту.