Explore
Also Available in:

Viděli v Angkoru opravdu dinosaury?

Angkor-stegosaur-carving
Detail rytiny „Angkorského stegosaura“. Typické hřbetní pláty jsou tak snadno rozpoznatelné, že tazatelé CMI nikdy neobdrželi další návrh jiného zvířete než je stegosaurus.

Napsali a
Přeložila Martina R. a Jakob Haver (Kreacionismus.cz)

Publikováno v časopise Creation 35(2):41–43, Duben 2013

Na zadní straně zářijového čísla časopisu Creation z roku 2007 byl článek “Angkor viděl Stegosaura?” s obrázkem kamenné rytiny z chrámu Ta Prohm, v komplexu Angkor v Kambodži (cca 1200 po Kristu) zobrazujícím něco, co vypadá jako umělecké ztvárnění druhu dinosaura – stegosaurus.1 Obrázek jako takový podporuje biblický pohled na dinosaury, což přirozeně vyvolalo hlasitý odpor ateistů. Zde jsou jejich námitky:

„Pokud je to dinosaurus, vytesali ho podle fosilií“

Jednou z námitek je to, že sochaři mohli stegosaura vytesat podle nedalekých fosilií. To však vyžaduje mnoho tréninku a dovednosti, aby člověk byl schopen z fosilií zrekonstruovat podobu dinosaura.2 Neexistuje žádný důkaz, že by takové schopnosti v kambodžské kultuře té doby měli. Jak poznamenal jeden vědec zkoumající dinosaury, pokud existuje poměrně přesné zobrazení dinosaurů z období před moderními metodami v oboru rekonstrukce fosilií, „potom lze silně předpokládat, že dinosauři byli vyobrazeni nikoli podle kostí, ale na základě skutečného setkání s nimi.“3

Navíc v Kambodži nebyly nikdy hlášeny žádné fosilie stegosaura. Proto je nepravděpodobné, že by právě fosilie byly předlohou rytin v chrámu.

„Hřbetní pláty stegosaura jsou jen dekorací na pozadí“

©iStockphoto.com/VladmaxAngkor-temple
Cesta ke chrámu v Angkoru.

Několik odpíračů poukázalo na to, že zobrazení vodního buvola na chrámové zdi hned nad stegosaurem má dekorativní design vytesaný nad zvířetem. Proto se domnívají, že domnělé „pláty“ na hřbetu stegosaura jsou také pouze dekorací na pozadí. Tato rytina tedy zobrazuje běžné zvíře před květinovým symbolem nebo jinou „listnatou“ dekorací.

Hřbetní pláty tohoto zvířete jsou však rozdílné od všech ostatních dekorativních prvků na stěnách chrámu. Je také vidět, jak pláty obepínají hřbet zvířete a kopírují přesně jeho křivku. Tvar plátů je hodně podobný plátům známým z fosilií stegosaurů. Kromě toho jsou pláty mnohem propracovanější než ozdoby v pozadí pozorované těsně nad vodním buvolem.

„Nevypadá to moc jako stegosaurus“

Angkor-stegosaur
Kontext „Angkorského stegosaura“ ukazuje, že je zobrazen s četnými zvířaty známými místním obyvatelům, jako je vodní buvol (nad stegosaurem).

Někteří odpůrci si mysleli, že tyto řezby nepředstavují známý tvar nebo vzhled typických stegosaurů. Když se však ukáže fotografie různým lidem po celém světě s otázkou, co si myslí, že na fotografii je, téměř univerzální odpověď zněla „Stegosaurus“, aniž by bylo na základě zkušeností tazatelů z CMI navrženo jakékoli jiné zvíře. Také je třeba vzít v úvahu, že umělec velmi pravděpodobně ztvárnil jen přibližnou podobu toho, co viděl. To znamená, že se jedná spíše o stylizované, umělecké vyjádření žijícího stegosaura než o vědecké zobrazení. Takovéto „umělecké vyjádření“ často vidíme v nevědeckých dílech všech kultur, která ale zároveň jednoznačně ukazují hlavní identifikační znaky daného stvoření (např. kly u slona). Pisatel komentující na jedné internetové stránce, který se identifikoval jako rodilý Kambodžan, a který si myslel, že tato rytina skutečně zobrazuje stegosaura, napsal: „Pokud to vykládáte vědecky, jak to může být umění? A co téma celé stěny?“

Sochař se nicméně postaral o to, aby stegosaura vyobrazil stojícího na špičkách, jak je vidět na přední noze. Podle paleontologů takto stegosaurové skutečně chodili a stáli, nikoli s roztaženými prsty, jak je často vidět v muzeích.

„Jde pouze o smyšleného tvora“

Někdo si myslí, že tato rytina zobrazuje nějakého fiktivního tvora: že nepředstavuje žádné reálné zvíře, podobně jako některé jiné rytiny v chrámu Ta Prohm. Umělec si údajně představoval nějaké fantastické zvíře, které vypadalo jako dinosaurus. S tím je však samozřejmě problém, protože dané zobrazení je tak snadno rozpoznatelné jako dinosaurus, konkrétně stegosaurus. Navíc většina rytin zobrazuje skutečná každodenní zvířata, která musela být umělci známá.

Závěr

Nejjednodušší vysvětlení je, že rytina v Ta Prohm je stylizovaným znázorněním dinosaura z čeledi Stegosauridae. Jinými slovy, je to umělecká verze toho, jak tvor vypadal, nikoli vědecká verze. Nicméně hlavní prvky stegosaura jsou jasně vyobrazeny: jmenovitě silně klenutý hřbet a dinosauří tělo, a hlavně pláty podél hřbetu zvířete. Žádné jiné známé stvoření, fosilní nebo živé, nemá na hřbetu řadu těchto charakteristických plátů.

Někteří za problém považovali to, že rytina postrádá ocasní trny, ale u čeledi Stegosauridae je známá variabilita co do velikosti a počtu ocasních trnů. A skutečnost, že tvor neodpovídá přesně moderním rekonstrukcím neukazuje, že se jedná o padělek moderní doby, i když je hlava odlišná od rekonstrukcí známých fosilií stegosaurů. Je také možné, že se jedná o typ stegosaura, který ještě nebyl paleontology ve fosilním záznamu objeven.

Tato rytina přispívá k rostoucímu počtu důkazů, že lidé v minulosti žili vedle dinosaurů, což je přesně v souladu s tím, o čem svědčí Bible.4

Odkazy a poznámky

  1. Catchpoole, D., Angkor saw a Stegosaur? Creation 29(4):56, 2007; creation.com/angkor-saw-a-stegosaur. Zpět k textu.
  2. Bell, P., Bishop Bell’s brass behemoths! Creation 25(4):40–44, 2003; creation.com/bishop-bells-brass-behemoths. Zpět k textu.
  3. Nelson, V., Untold secrets of planet Earth: Dire Dragons, Untold Secrets of Planet Earth Publishing Company, Inc., www.UntoldSecretsofPlanetEarth.com, 2012, p. 19. Zpět k textu.
  4. Tj. všichni tvorové, stvoření během Stvořitelského týdne, přičemž někteří z nich po Pádu a prokletí vyhynuli. Zpět k textu.

Helpful Resources