Explore
Also Available in:

Czy dinozaury mogą zadać kłam ewolucji?

Jeszcze jedna achillesowa pięta!

Autor
Tłumacz Andrew Ostapowicz

Opublikowany: 2 Sierpień 2016 (GMT+10)
Pierwotnie opublikowane w biuletynie CMI, Październik 2014
iStockphotodinosaurs

Dinozaury są stałym źródłem fascynacji dla młodych jak i dla starszych. Nasze prezentacje o dinozaurach są zazwyczaj najczęściej zapraszane przez kościoły, temat ten zawsze pojawia się w sesjach pytań i odpowiedzi. Dlaczego? Są przecież tysiące przykładów innych wymarłych gatunków w zapisie skamielin – rożne rodzaje skorupiaków, owadów, ryb, amfibii, płazów i ptaków. Kreacjoniści biblijni nie mają trudności z odpowiedzią na pytanie kiedy Bóg stworzył te zwierzęta. Na przykład Dzień 5 Tygodnia stwarzania, około 6000 lat temu dla stworzeń morskich i latających, Dzień 6 dla stworzeń lądowych. Ale gdy chodzi o dinozaury wydaje się to być tajemnicą. „Gdzie znajdziemy dinozaury w Biblii? Dlaczego nie są w ogóle wspomniane?” to zazwyczaj stawiane pytania.

Dinozaury = miliony lat?

Większość chrześcijan nie zdaje sobie sprawy z tego, że przyczyną dla zadawania tych pytań jest ewolucjonistyczna indoktrynacja. Po prostu większość ludzi jest w błędzie, gdyż idea dinozaurów jest w ich umysłach ściśle powiązana z milionami lat. Ludzie świeccy są równie zafascynowani dinozaurami, jest więc obfitość filmów fabularnych i dokumentalnych oraz książek dla dzieci; muzea zgrabnie je przedstawiają i odtwarzają, zawsze jednak w ramach ewolucyjnych milionów lat. A te rzekome ‘dowody’ są dla wielu z nich przemożne.„Popatrz,

znajdujemy ich kości, muszą więc być rzeczywiste i muszą być miliony lat stare.”

Twierdza milionów lat jest tak silna, że nawet chrześcijanie z dobrymi zamiarami czasami sięgają po idee poza-biblijne, jak np. rzekoma przerwa między pierwszym a drugim wersetem pierwszego rozdziału Księgi Genezy. Niektórzy zdezorientowani chrześcijanie nawet sądzą, że Bóg stworzył skamieliny, by poddać próbie naszą wiarę, a inni twierdzą, że to są oszustwa.

Jednakowoż jest to po prostu przypadek nie-biblijnego rozumowania o tych sprawach. Dlatego ważnym powodem udawania się przedstawicieli CMI do kościołów jest niesienie pomocy wierzącym w dochodzeniu do logicznych wniosków na podstawie Pisma co do spraw, o których Biblia, na pierwszy rzut oka, milczy. Na przykład, wiemy że dinozaury istniały, bo znajdujemy ich skamieliny. Są to zwierzęta lądowe, musiały więc być stworzone w Dzień 6 Tygodnia Stwarzania, razem z człowiekiem. Oh! Znaczy to, że dinozaury żyły w tym samym czasie co człowiek. Ale sugerowanie, że dinozaury żyły tylko kilka tysięcy lat temu, równocześnie z człowiekiem, spowodowało by, by patrzono na ciebie jakbyś zostawił swój rozum na progu kościoła!

Ewolucjoniści twierdzą, że to jest niemożliwe, by człowiek widział dinozaura, gdyż wyginęły one 65 milionów lat temu. Według ewolucji człowiek (Homo sapiens) jest niedawnym przybyszem według ewolucyjnej skali czasu, który pojawił się tylko około 200 tysięcy lat temu. Oznacza to 300-krotną różnicę w czasie. Co więcej, ewolucjoniści twierdzą, że niektóre dinozaury wyewoluowały się w ptaki (dziwne tylko, że te dinozaury z biodrami podobnymi do jaszczurów, raczej niż te z biodrami podobnymi do ptaków). Biblia jednak wskazuje, że ptaki zaistniały przed dinozaurami, gdyż były stworzone w Dzień 5 (jeden dzień przed zwierzętami lądowymi).

Dinozaury = miliony lat? Teraz już nie!

Dinozaury były podporą ewolucji, twierdzą wiodącą niezliczonych ludzi (szczególnie nasze dzieci) do przekonania o milionach lat ewolucji. Jednak kreacjoniści biblijni wiodą w ataku by wyjawić prawdę o tych wspaniałych stworzeniach. Fala się zmienia, ewolucyjne założenia o tych najbardziej okazałych zwierzętach stworzonych przez Boga zostają obalane.

Dowody z archeologii

bishop-bells-dinosaurs
Dinozaury z gatunku zauropodów, wyryte w mosiądzu, okalają mogiłę Biskupa Bell'a

Przez wiele lat czasopismo Creation i inne nasze publikacje podkreślały rzeźby, malowidła, gobeliny, wazy, ozdoby itp. gdzie ludzie przedstawiali dinozaury, które sami musieli wiedzieć, gdyż zawierają niewiarygodnie dokładne detale. Na przykład grawiury w mosiądzu na grobowcu, w którym został pochowany w r. 1491 Biskup Bell a katedrze w Carlisle, w północnej Anglii. Łatwo można rozpoznać inne zwierzęta jak nietoperz, ptak, ryba, a nawet pies z obrożą! Jednak jedna grawiura przedstawia dwa pieszczące się nawzajem zauropody (te z długimi szyjami i ogonami). A szczególnie jeden z nich wydaje się być szunozaurem, mało znanym gatunkiem, z rozszczepieniem i szpikulcami na końcu ogona. Warto też zaznaczyć, że drugi z dinozaurów nie ma takiego ogona. Obecnie mamy tuziny takich przykładów wokół całego świata, co jest niemożliwe według założeń ewolucji, gdyż dinozaury miały być oddzielone od człowieka przez 65 milionów lat.

Dowody naukowe – giętkie tkanki

Flickr/CLS Research Office (CC BY-SA 2.0)hadrosaur-skin

Hadrosaur skin

Wpierw podaliśmy wiadomości naszym stronnikom w latach 1990-tych, gdy paleontolog, dr Mary Schweitzer twierdziła, że w kości z nogi dinozaura Tyranosuarus Rex znalazła komórki krwi, które nie skamieniały. Podjęto wtedy ogromne próby zdyskredytowania tych twierdzeń, usiłujące udowodnić, że było to coś innego niż krew dinozaura. Jakże się mylili! Mamy teraz liczne przykłady znalezisk miękkich tkanek, włączając w to ścięgna, ciało, więcej komórek krwi, a nawet skórę hadrozura. Wszystkie te znaleziska były zamieszczane w czasopiśmie Creation i na stronie CREATION.com

DNA dinozaura

commons.wikimedia.orgdino-dna
DAPI lodging into a DNA double helix groove.

Jeszcze bardziej zaskakujące było odkrycie DNA w komórkach kości, które rzekomo miały mieć ponad 65 milionów lat. DNA jest bardzo niestabilną chemicznie molekułą i obliczono, że nawet w najbardziej sprzyjających temperaturach i warunkach po prostu nie może przetrwać milionów lat.

Datowanie radioizotopowe węgla C-14

Bliżej naszych dni okazało się, że wszystkie testowane skamieliny dinozaurów zawierają węgiel C-14 (14C). Spowodowało to wielkie zamieszanie w środowisku ewolucjonistów, do tego stopnia, że te odkrycia naukowe zostały poddane cenzurze podczas jednej z większych konferencji międzynarodowych. Z pośród wielu metod datowania radioizotopowego metoda 14C używana jest do określania dat dla materiałów organicznych, (nie skał itp.), ponieważ ma raczej krótki czas połowicznego rozpadu – 5730 lat. Określono więc, że nie powinno być wykrywalnej ilości 14C w żadnym materiale starszym niż (teoretyczne) 60 tysięcy lat. Czyż może istnieć mocniejszy dowód naukowy wprost obalający dogmat o milionach lat dla dinozaurów?

Wspomniałem kilka punktów z szerszego spojrzenia, aby pokazać, że dinozaury nie są dowodem popierającym ewolucję; wprost przeciwnie, są wspaniałym dowodem dla biblijnej skali czasu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej creation.com/dinosaurs. Z powodu powiązania milionów lat i dinozaurów, takie informacje, jak te powyżej, mogą być zaskakujące dla tych, którzy nigdy o nich nie słyszeli, ale co ważniejsze, mogą one zmienić kierunek życia. Oto co napisał Jason W.:

Znalazłem niedawno tę stronę [creation.com]  i bardzo mi się podobała gdyż zawiera wiele informacji. Przez długie lata zmagałem się z wątpliwościami w moim życiu wiary, a większość powodowała ewolucja i dinozaury i sprawy nauki…”

Nasz przyjaciel, Vance Nelson, jest jednym głównych rzeczników stworzenia przez ustalenie biblijnego poglądu na dinozaury. Jest on autorem książki zatytułowanej „Untold Secrets of Planet Earth: Dire Dragons (Nieogłaszane Tajemnice Planety Ziemi: Straszne Smoki). Po wysłuchaniu przemówienia, które Vance wygłosił na SuperKonferencji CMI, Sharon M. napisała:

dragon-book
Naprawdę podobała mi się prezentacja o dinozaurach i ‘dowodach’ smoków, które doskonale przedstawił Vance Nelson. Dinozaury to prawdziwie „plakatowe symbole” dla ewolucyjnych twierdzeń, a ponieważ są tak popularne wśród dzieci, sądzę że umieszczenie dinozaurów w Arce i w po-potopowej historii skieruje dzieci na ścieżkę biblijnego światopoglądu.”

Rzeczywiście. Możemy skierować je na jasne biblijne dowody, których można się trzymać

Dowody biblijne

Może zdajesz sobie sprawę, że Biblia opisuje wielkie stworzenie, określane czasem jako słoń, a które w jednym z tłumaczeń zostało określone słowem Behemot (Job 40:15-24 PNŚ). Bóg przemawiając do Joba pośród jego trudności każe mu wziąć pod uwagę potężne stworzenie, behemota, którego stworzył wraz z nim (w dzień 6-ty). Potem Bóg podaje niektóre szczegóły behemota, przypominając mu, że należy on do przednich wśród dzieł Bożych; że je trawę, jak wół (który jest jaroszem); ma kości podobne do rur miedzianych i sztab żelaznych; może przeciwstawić się prądowi Jordanu. Wskazówką, że może chodzi tu o zauropoda jest porównanie jego ogona do cedru. Prawdopodobnie Job mieszkał w pobliżu Bliskiego Wschodu, więc Bóg zwrócił jego uwagę w kierunku imponującego drzewa Libanu. Z tych wspaniałych drzew później Salomon zbudował świątynię. Nie można przywołać na myśl żadnego zwierzęcia dzisiaj, które by miało ogon podobny do drzewa. Wskazuje to na wielkiego dinozaura – zauropoda.

Wiele dowodów

Oczywiście jeden dowód można łatwo zdyskredytować, ale, jak wspomniano powyżej, jest ich więcej. Ponieważ praktycznie wszyscy zetknęliśmy się z nauczaniem ewolucji jako ‘faktu’ konieczne jest byśmy się ‘od-uczyli’ tych mylnych informacji, zwłaszcza gdy są niedokładne, a stały się ‘twierdzą’ w naszym życiu. Jest to szczególnie stosowne, gdy pragniemy dotrzeć do niewierzących, którzy są przekonani, że ewolucja jest faktem.

wikipedia.orglebanese-cedar
Lebanese cedar tree

Obalanie takich twierdz przez wyekwipowanie wierzących jest główną misją CMI. W rzeczy samej Pismo tak nakazuje:

Gdyż oręż bojowania naszego nie jest z ciała, lecz posiada moc burzenia, dla Boga, twierdz warownych. Udaremniamy ukryte knowania i wszelką wyniosłość przeciwną poznaniu Boga i wszelki umysł poddajemy w posłuszeństwo Chrystusowi” (2Kor.10:4-5 BT).

Rzeczywiście, mury zwaliły się dla Rich D., który pisał w mailu:

Mogę poświadczyć (a wiem, że macie więcej takich świadectw w swoich zbiorach), że CMI jest nie tylko pomocne dla tych, których wiara się chwieje, lecz także dla tych, którzy jej w ogóle nie mieli. Jako że wyrosłem głównie świeckim otoczeniu… było dla mnie oczywistym, że nie ma logicznych dowodów na chrześcijaństwo, i że naturalistyczna historia, tak gorliwie propagowana przez większość mediów głównego nurtu (jak również, oczywiście, ataki przeciw historycznej dokładności innych kanonicznych ksiąg Biblii) były nie podważalnym faktem. Gdy, w godzinie mojej potrzeby, Duch Święty poprowadził mnie do CMI, w ciągu kilku tygodni zdałem sobie sprawę jak bardzo sie myliłem.

Wiem poza wszelką wątpliwość, że jest wiele więcej osób w mojej uprzedniej sytuacji i zamierzam poświęcić resztę mego życia, by dotrzeć do nich, przedstawiając im dobrze przemyślane dowody, które tak doskonale przygotowuje CMI.. Chwała Bogu!”

Wszyscy lubią dinozaury!

Dinozaury są wspaniałym narzędziem w ewangelizacji, dla rozpoczynania rozmów z niewierzącymi, który powołują się na ewolucję jako przyczynę odrzucenia wiary chrześcijańskiej. Osobiście jestem przekonany, że ewangelizacja powinna zaczynać się we własnym domu. Rodzice i dziadkowie powinni być świadomi, że nasze dzieci otrzymują większość informacji o tych fascynujących stworzeniach ze świeckich źródeł. Jest to nieuniknione, gdyż jesteśmy nimi bombardowani dwadzieścia cztery godziny na dobę [tzn. nieustannie]. A pozostawienie ich bez sprostowania stwarza potencjał dla utworzenia takich twierdz przez kojarzenie dinozaurów z milionami lat, że owe miliony lat stają się na koniec przeszkodą dla zaufania Pismu. Jeśli chcemy utrzymać nasze rodziny przy wierze, musimy wszyscy ‘odnowić nasze umysły’ (Rz 12:2), by były zgodne z prawidłowym biblijnym podejściem do tych informacji.

Na zakończenie, pragnę was zachęcić, byście zrobili dwie rzeczy:

1. Przyjmijcie informacje, przygotowywane przez organizacje takie, jak CMI, by pomóc wam i waszym rodzinom.

2. Czy nie zechcielibyście wesprzeć CMI, by pomóc nam produkować te informacje?

Helpful Resources

Dragons of the Deep
by Carl Wieland
US $17.00
Hard cover
Dragons or Dinosaurs?
by Darek Isaacs
US $12.00
Soft cover
Dire Dragons
by Vance Nelson
US $27.00
Hard cover