Explore
Also Available in:

Tibetský sněžný lotos

Ceněný květ trpí syndromem „vysokého máku“1

Napsal
Přeložil Pavel Akrman (Kreacionismus.cz)

Publikováno v časopise Creation 37(3):31, Červenec 2015
lotus

Saussurea laniceps, neboli tibetský sněžný lotos, je vysoce ceněná rostlina pro své použití v tradiční čínské a tibetské medicíně, a to k léčbě bolestí hlavy, vysokého krevního tlaku a různých dalších onemocnění. V době květu za ním vystoupají každý rok himálajští místní obyvatelé do nadmořské výšky až 4 000 metrů, aby prohledali skalnaté svahy hor a sklízeli celou rostlinu.

Vzhledem k rostoucímu celosvětovému zájmu o alternativní způsoby léčby museli místní obyvatelé čím dál častěji čelit konkurenci ostatních zájemců o léky. Také turisté dychtí po suvenýrech v podobě vzácných rostlin z exotických lokalit.

A protože se nyní sklízejí právě ty nejvyšší rostliny, které se snáze hledají a jsou považovány za účinnější, zůstávají pro další produkci osiva pouze menší rostliny. Tudíž se do další generace dostávají pouze geny menších rostlin. A výsledek? Vědci uvedli, že výška sněžného lotosu se za poslední století snížila téměř na polovinu.2,3

snow-lotus

Toto dramatické zmenšení tibetského sněžného lotosu je všeobecně prohlašováno za „evoluční změnu“.4 Jedna agentura tuto změnu zařadila dokonce na 2. místo v seznamu „Sedmi znaků evoluce v akci“.5 Ve své preambuli napsali: „Přelomová kniha Původ druhů z roku 1859 britského přírodovědce Charlese Darwina navrhla teorii, že druhy se vyvíjejí v průběhu času prostřednictvím procesu, zvaném přirozený výběr.“ Tibetský sněžný lotos6 však rozhodně není žádným příkladem „evoluce v akci“, protože pozorovaná populační změna lotosu by nikdy nemohla proměnit pravěké bahno v rostliny a zoologické zahrady. Zde se jedná o to, že přirozený výběr může – jako tomu je vždy – pouze7 odstranit již existující geny; nemůže vytvářet nové. A nyní, když populace tibetského sněžného lotosu ztrácí geny vyšších rostlin (které pochopitelně vytvářejí více semen než zakrslé rostliny), se mluví o ohrožení jeho existence.8 To celé je však velmi špatnou zprávou pro ty, kteří tvrdí, že vidí „evoluci v akci“, protože odstranění genů přirozeným výběrem a vyhynutí v žádném případě nevysvětluje, jak tyto geny vůbec vznikly. Nicméně Bible přesně vysvětluje, komu bychom měli poděkovat – a to za existenci nejen sněžného lotosu, ale také za tu naší.9

Odkazy a poznámky

  1. Metafora „vysokého máku“ pochází z projevu posledního téměř legendárního římského krále Tarquina Hrdého v reakci na otázku jeho nejmladšího syna Sextuse Tarquinia, který chtěl upevnit svou moc v Gabii. Tarquin beze slova odešel do své zahrady, vzal hůl a symbolicky s ní švihl přes květy, čímž odsekl nejvyšší máky, které tam rostly. Sextus to pochopil tak, že přáním jeho otce je usmrtit všechny nejvýznamnější obyvatele Gabii, což poté udělal. Zpět k textu.
  2. Law, W. and Salick, J., Human-induced dwarfing of Himalayan snow lotus, Saussurea laniceps (Asteraceae), PNAS 102(29):10218–10220, 2005. Zpět k textu.
  3. Gorman, J., The case of the shrinking lotus, nytimes.com, 5 July 2005. Zpět k textu.
  4. Le Page, M., Unnatural selection—Humans have become the biggest force in evolution, New Scientist 210(2810):32–37, 30 April 2011. Zpět k textu.
  5. 7 znaků evoluce v akci — uvedení příkladů toho, že druhy se vyvíjejí prostřednictvím přirozeného výběru, nbcnews.com, acc. 9 October 2014. (For a rebuttal see: Walker, T., MSNBC’s seven signs of evolution all point to creation, creation.com/nbc-7signs, 28 May 2009.) Zpět k textu.
  6. Spolu se všemi dalšími uváděnými příklady „evolučních“ změn v živých organismech — viz creation.com/selection. Zpět k textu.
  7. Případová studie sněžného lotosu je příkladem „vědomého či nevědomého přirozeného výběru způsobeného člověkem“. Zpět k textu.
  8. Tento jev byl pozorován také u populací ryb. Menší ryby, které uniknou rybářským sítím, mají méně potomků a jsou slabší než jejich větší protějšky — viz creation.com/smaller-fish. Zpět k textu.
  9. Například Genesis 1:11–1326–28. Zpět k textu.