Explore
Also Available in:

Úžasní zkamenělí medvídci v Yorkshire

Napsal
Přeložil Jakob Haver (Kreacionismus.cz)

Publikováno v časopise Creation 24(3):48–49, Červen 2002

Souhrn

Když autor Vet James Herriot psal o životě v Yorkshire minulého století, pravděpodobně netušil, že tato oblast Anglie vlastní vzácný klíč k odemknutí jednoho z evolučních mýtů, týkající se dlouhých věků.


stonebears
Mineralizovaný medvídek z Petrifying Well v Knaresborough, Yorkshire.

Byl jsem překvapen, když jsem nedávno četl o tom, že malí plyšoví medvídci, umístění pod vodopádem v Yorkshiru, se za tři až pět měsíců „změní na kámen“. Pokud vím, tak moji přednášející z oboru geologie mi na univerzitě tvrdili, že stalaktity a stalagmity potřebují mnoho tisíc let, aby se utvořily, tak jak mohou medvídci „zkamenět“ tak rychle? Rozhodl jsem se tato tvrzení prozkoumat a vypravil jsem se na cestu do Knaresborough, což je město vzdálené asi 21 km západně od Yorku v Anglii.

Když jsem pod vodopádem uviděl zavěšené zkamenělé medvídky spolu s oděvy, klobouky, botami, teniskami, a dokonce i s deštníkem, uvědomil jsem si, že mám právě před očima úžasnou geologickou podívanou. Nemohl jsem odolat a přidal jsem do té sestavy jednu [z našich kreacionistických] kravat.

Takzvaný Petrifying Well (Pramen zkamenění) v Knaresborough je turistickou atrakcí od roku 1630. Jeho voda vychází z podzemí a má vysoký obsah minerálů. Jak voda stéká na zavěšené předměty, nanáší na ně minerální vápenec (uhličitan vápenatý) spolu s malým množstvím dalších minerálních látek. Postupně tyto nánosy rostou až pokryjí celý předmět kamennou vrstvou.

Doba potřebná k petrifikaci (zkamenění) závisí na velikosti a poréznosti daného předmětu. Malí medvídci k tomu potřebují tři až pět měsíců. U větších porézních předmětů (velkých medvídků a oblečení) to trvá 6 až 12 měsíců. Neporézní materiály, jako je klobouk cylindr nebo hasičská přilba, mohou ke svému „zahalení se do kamene“ potřebovat až 18 měsíců.

Ty nejpozoruhodnější zkamenělé předměty jsou nyní už jen dvě boule, vyčnívající ze „zkamenělého vodopádu“. Na levé straně vodopádu jsou to zbytky viktoriánského cylindru a dámského čepce z roku 1853 – tedy víc než 160 let staré! Tyto pokrývky hlavy jsou nyní zcela skryty pod tlustou vrstvou přírodního vápence – nejsou tedy potřeba žádné tisíce let k tomu, aby se vytvořila taková silná vrstva krasového kamene!

Když jsem si v Knaresborough prohlížel ty zkamenělé medvídky, říkal jsem si, jak často jsem byl krmen mýtem, že zkamenění potřebuje miliony let. Stvořitel se právem ptal Joba (Job 38:4): „Kde jsi byl, když jsem Zemi založil?“ Přeneseme-li tento verš do dnešní doby, měli bychom se ptát těch, kteří propagují miliony let, „Kde jsi byl, abys pozoroval průběh těchto procesů?“ Tam, u Petrifying Well, jsem osobně viděl, že předměty mohou zkamenět během měsíců a roků. Ti medvídci zbořili mocný kulturní mýtus, který brání lidem uvěřit tomu, co říká Bible o skutečném stáří Země.

Helpful Resources