Explore
Also Available in:

15 سوال در خصوص تکامل گرایی

تکامل : منشاء طبیعی زندگی و تنوع آن

توسط : (Don Batten)
translation by Niloufar Javid

( تئوری عمومی تکامل، همانگونه که تکامل گرایان برجسته اذعان داشته اند، که شامل منشاء است، به مقدمه در خصوص منشاء حیات مراجعه کنید.)

 1. حیات چطور آغاز شد؟ پروفسور تکامل گرا پائول دیویس اعتراف می کند : " هیچ کس نمی داند چطور مخلوطی از عناصر شیمیایی بی جان خود به خود به اولین سلول زنده سازمان یافته تبدیل شده است." 1

  اندرو نال، پروفسور زیست شناس از دانشگاه هاروارد چنین گفته است " ما واقعاً نمی دانیم که چگونه حیات بر روی کره زمین آغاز شده است." 2

  کوچکترین سلول هم نیاز به چند صد هزار پروتئین دارند، حتی اگر تمام اتم های جهان در ترکیب با آمینو اسید مناسب قرار می گرفتند و تمام ارتعاشات مولکولی ممکن در کل دوره ای که عصر تکامل جهان خوانده شده اتفاق می افتاد، حتی یک مولکول با اندازه متوسط و کاربردی پروتئین شکل نمی گرفت. پس چطور حیات با صدها پروتئین تنعا با ترکیب شیمیایی و بدون طراحی هوشمندانه پا گرفته است؟

 2. چطور کد دی ان ای شکل گرفته است؟

  کد یک سیستم زبانی پیچیده با حروف و کلمات است که معنی کلمات ارتباطی با خواص شیمیایی حروف سازنده آن ندارد – فقط جهت اطلاع این صفحه حاصل خواص شیمیایی جوهر ( یا پیکسل در صفحه نمایش) نیست. چه سیستم کد گذاری شده دیگری وجود دارد که هیچ هوشی پشت آن نباشد؟ چطور سیستم برنامه ریزی شده دی ان ای بدون خلق شدن ایجاد شده است؟

 3. چگونه امکان دارد که جهش ژن ها - نسخه برداری تصادفی و اشتباهی ( جا به جا شدن و حدف و اضافه شدن حروف دی-ان-ا ، حذف و اضافه شدن ژنها و وارانگی کروموزومها ) باعث تولید حجم عظیم اطلاعات بر روی دی-ان-ا موجود زنده گردد؟

  چگونه امکان دارد که این اشتباهات سه میلیارد حروف دی-ان-ا را تولید کند تا میکروبی را به "میکروب‌ شناس" تبدیل نماید؟ برای ساختن پروتئین‌ها و همچنین کنترل نحوه کار کرد آنها نیاز به اطلاعات است، همانطور که در یک کتاب آشپزی هم به مواد اولیه و هم زمان و نحوه استفاده از آنها اشاره شده است. دانستن یکی بدون دیگری کاملاً بی ‌فایده است. تأثیر ویرانگر و منفی جهش ژن ها – به اطلاعات متا معمای غیر قابل حل تکامل رجوع کنید - باعث بروز حدود ۱۰۰۰ بیماری ژنتیکی از جمله هموفیلی می ‌شود. جهش ژنتیکی به ندرت تغییر مفیدی ایجاد می‌ کند. با این حال چطور ممکن است تا بهم‌ ریختن اتفاقی اطلاعات موجود در دی-ان-ا باعث ایجاد یک مسیر بیوشیمیایی تازه و یا تولید سلولی خُرد با اجزاء مختلف گشته و تکامل از لجن به انسان را امکان‌ پذیر سازد؟ به عنوان مثال؛ چگونه سانتریفیوژ ۳۲ پارچه به نام ای تی پی سنتز (که انرژی رایج بدن ای تی پی را در تمام طول زندگی تامین می کند.) و یا روباتی مانند کنسین (که مانند یک پستچی بسته های مورد نیاز را به سلول ها تحویل می دهد) وجود آمده است؟

 4. چرا پدیدهٔ انتخاب طبیعی –اصلی که دانشمندان علم آفرینش آن را می‌ پذیرند- به عنوان تکامل آموزش داده می‌ شود گویی که این پدیده می‌تواند تنوع و خاستگاه حیات را توضیح دهد؟

  انتخاب طبیعی چنانکه از عنوانش بر‌ می‌ آید یعنی یک فرایند گزینشی (گزینش از میان اطلاعاتی که موجود است) و نه یک فرایند آفریننده است. پس روندی خلق کننده نیست. این پدیده ممکن است مسئله بقای اعضاء قوی ‌تر را توضیح دهد (چرا بعضی از ژن‌ ها در شرایطی خاص برای یک مخلوق مفید ترند) اما نمی‌ تواند سرآغاز اعضاء قوی ‌تر را مشخص سازد (خاستگاه اولیه این ژنها و این مخلوقات از کجاست؟) مرگ و نابودی اعضایی که نمی‌توانند خود را با محیط تطابق دهند و بقای آن‌ هایی که می‌ توانند اصلی پذیرفته شده است اما این اصل نمی‌ تواند به ما توضیح دهد که «منشاء» اولیه آن چه بود که باعث شد تا یک ارگانیسم با محیطی خاص تطابق پیدا کند. به عنوان مثال؛ چگونه تغییری جزئی در نوک یک سُهره می‌ تواند توضیح دهد که منشاء آن نوک چه بود؟ چگونه انتخاب طبیعی می ‌تواند توجیهی باشد برای تکامل لجن به انسان؟

 5. چگونه مسیرهای بیوشیمیایی جدید – که شامل تعداد زیادی آنزیم است که به ترتیب و با یکدیگر کار می‌ کنند- به وجود آمدند؟

  هر مسیر بیوشیمیایی و ماشین آلات نانو نیازمند همکاری بخش‌ های سازنده پروتئین-آنزیم است. چگونه امکان دارد که تصادف باعث تولید حتی یکی از این اجزاء بشود چه برسد به تولید ۱۰ یا ۲۰ و یا حتی ۳۰ تا از آن ‌ها و آن هم در یک زمان و اغلب با تناوبی برنامه‌ ریزی شده و منظم؟ فرانکلین هارود کارشناس بیوشیمی تکامل گرا می‌ نویسد: "باید اعتراف نمود که در حال حاضر هیچ نوع مدرکی در زمینه تکامل داروینی سیستم‌ های بیوشیمیایی و یا سلولی در دست نیست تنها انواع گمانه‌ زنی های امیدوارانه موجود است " 3

 6. موجودات زنده اینطور به نظر می رسند که طراحی شده‌ اند با این حال دانشمندان پیرو تکامل از کجا یقین دارند که آن‌ ها طراحی نشده‌ اند؟

  ریچارد داکینز می‌ نویسد: " زیست شناسی مطالعه چیزهای پیچیده است که از ظاهر آنها چنین بر می آید که انگار با هدفی خاص طراحی شده‌ اند." 4

  فرانسیس کریک یکی از کاشفان ساختمان مارپیچ دوتایی دی-ان-ا -می نویسد: "یک زیست شناس باید همیشه به خاطر داشته باشد که آنچه مشاهده می‌ کند طراحی نشده بلکه حاصل تکامل است" 5

  مشکل تکامل گرایان این است که موجودات زنده در ساختار خود جلوه‌ گر طراحی فوق‌ العاده‌ اند. اگر یک باستان‌ شناس بگوید کوزه کشف شده به آدمی که آن را طراحی کرده است اشاره می کند چه کسی به او اعتراض می‌ کند؟ اما اگر کسی طراحی موجودات زنده را به یک طراح نسبت دهد قابل پذیرش نیست. چرا علم بایستی محدود به علت‌ های طبیعی باشد به جای اینکه علت‌ های منطقی را در نظر بگیرد؟

 7. حیات چند سلولی چگونه آغاز شد؟

  چگونه سلولهایی که هر یک برای بقای خود سازگار شده بودند آموختند تا همکاری کنند کاری تخصصی به عهده بگیرند ( که شامل موضوع برنامه ریزی کشتن سلول هم می شود) و گیاهان و حیوانات پیچیده را به وجود آورند؟

 8. چگونه روابط جنسی به وجود آمد؟

  تکثیر غیر جنسی در قیاس با تولید جنسی برای منابعی یکسان موفقیتی تا دوبرابر بیشتر دارد در این صورت چرا با توجه به دست آورد موفقیت آمیز حاصله از تکثیر غیر جنسی تولید از راه مقاربت جنسی برگزیده شد؟ و چطور ممکن است فرآیندهای فیزیکی و یا شیمیایی در یک زمان اجزاء مکمل را ابداع کنند؟ (فرآیند کورکورانه و اتفاقی نمی‌ تواند برای تطابق اندام جنسی نر و ماده نقشه کشیده و آن را برنامه‌ ریزی کند.)

 9. چرا میلیونها فسیل ( که انتظار می رود وجود داشته باشند) مرحله بین تکاملی هنوز یافت نشده‌ اند؟

  داروین متوجه این معضل شد که هنوز هم حل نشده باقی مانده است. آنچه که در کتاب‌ های درسی به شکل درخت تکامل حیات ارائه شده بر اساس تخیلات است و نه شواهد فسیلی. دیرین شناس معروف دانشگاه هاروارد؛ استفان گولد می‌ نویسد : "فقدان شدید فسیل‌‌های مرحله بین تکاملی در بین فسیل‌ های یافت شده یکی از اسرار دیرین‌ شناسی است." 6 دیگر دیرین شناسان نیز وجود این مشکل را اذعان می دارند.

 10. چطور "فسیل های زنده" در طول صد ها میلیون سال بدون تغییر باقی‌ مانده‌ اند در حالیکه پیروان تئوری تکامل عقیده دارند در این چنین مدت زمانی کرم‌ ها تکامل یافته و تبدیل به انسان شدند؟

  پروفسور گولد می ‌نویسد: "ثابت ماندن و دوام در بین گونه‌ ها را باید به عنوان یکی از مشکلات اصلی تئوری تکامل در نظر گرفت"7

 11. چگونه فرآیند کور شیمیایی می‌ تواند خالق هوش معنا و نوع دوستی و اخلاقیات باشد؟

  اگر همانطور که پیروان نظریه تکامل تعلیم می دهند همه چیز از تکامل ناشی شده باشد و خدا زائیده ذهن آدمی باشد زندگی انسان چه معنی و مفهومی می‌ تواند داشته باشد؟ آیا بدین نحو در کلاس بیولوژی به جای علم به دانشجویان فلسفهٔ پوچ‌ گرایی (بی معنا بودن زندگی ) آموزش داده نمی‌ شود؟

 12. چرا تکامل گرایی بیشتر به داستان سرایی بی سر و ته شباهت دارد؟

  پیروان نظریه تکامل اغلب برای توضیح شواهد نقض این نظریه دست به تعریف داستانهایی با انعطاف بالا می زنند. دکتر فیلیپ اسکل عضو فرهنگستان علوم آمریکا می ‌نویسد: «توصیفی که پیروان داروین برای چنین پدیده‌ هایی ارائه می ‌دهند اغلب بسیار انعطاف‌ پذیر است به عنوان مثال انتخاب طبیعی آدمی را خودخواه و پرخاش گر می‌ سازد به جز مواقعی که او را از خود گذشته و یا اهل آشتی می ‌سازد. انتخاب طبیعی انسانهایی را پدید می‌ آورد که بسیار نیرومند بوده و تمایل به گسترش و تکثیر نسل خود دارند به جز مواردی که انسانهایی را پدید می آورد که وفادار بوده و برای خانواده تامین کننده و مهیا کننده خوبی است. زمانی که تفسیر یک پدیده برای شرح هرگونه رفتاری تا این حد انعطاف‌‌پذیر باشد بسیار 8مشکل است تا آن را مورد آزمایش تجربی قرار داد و یا از آن به عنوان ابزاری در زمینه کشفیات علمی استفاده نمود.

 13. پیشرفت های علمی برآمده از تکامل کجا هستند؟

  دکتر مارک کیشنر، مدیر بخش سیستم های زیست شناسی دانشگاه هاروارد می‌ نویسد: " در حقیقت در طی صد سال گذشته تقریباً همه دست آورد ها در زمینه زیست شناسی وابستگی به نظریه تکامل نداشته اند. البته به غیر از خود زیست شناسی تکاملی. زیست شناسی ملکولی بیوشیمی و فیزیولوژی تئوری تکامل را به هیچ وجه اهمیت نمی دهند. "9 دانش ما در خصوص نحوه واقعی عملکرد این ارگانیسم‌ ها است و نه گمانه ‌زنی درباره اینکه آنها چگونه در طول میلیونها سال شکل گرفتند، این موضوع برای پزشکان و دام پزشکان و کشاورزان ضروری است…" 10,11در حقیقت نظریه تکامل مانعی است بر سر راه کشفیات پزشکی.

  پس به چه علت مدارس و دانشگاه ها تا این حد با تعصب نظریه تکامل را تعلیم می دهند و وقت دانشجویان را که می ‌تواند صرف آزمایش ‌های زیست شناسی که برای بشریت مفید است گردد به هدر می دهند؟

 14. علم شامل آزمایشاتی می‌ شود که نحوه کارکرد اشیاء را معین می ‌سازد. چرا تکامل داروینی ، که یک تئوری در مورد تاریخ است به شکلی در کلاس‌ های درسی تعلیم داده می ‌شود که گویی علم عملی است؟

  شما نمی توانید آنچه را که در گذشته رخ داده مورد مشاهده قرار داده و یا آزمایش کنید. در پاسخ به این پرسش که آیا تئوری داروینی مورد مشاهده قرار گرفته است؟ پروفسور داوکینز پاسخ می‌ دهد: "البته که تحول داروینی مورد مشاهده قرار گرفته است. منتهی در زمانی که این اتفاق رخ می‌ داده مشاهده نشده است" 12

 15. چرا تفکری کاملاً مذهبی و یک سیستم عقیدتی کوته فکرانه که قادر به توضیح شواهد نیست در کلاس ‌های بیولوژی آموزش داده می‌شود؟

  کارل پوپر فیلسوف معروف مسائل عملی گفته است: «تکامل داروینی یک تئوری علمی که بتوان آن را مورد آزمایش قرار داد نیست بلکه یک برنامه تحقیقی متافیزیکی (مذهبی) است.»13

  مایکل روس فیلسوف علمی داروینی اعتراف می‌ کند که: "تکامل داروینی نوعی باور مذهبی است؛ این حقیقت تکامل از آغاز بوده و تا به امروز نیز چنین است."14

  اگر "اجازه نمی توانید باورهای مذهبی را در کلاس های علمی تعلیم دهید" پس چرا نظریه تکامل را آموزش می دهید؟

منابع

 1. دیویس، پائول، مرکز اختر زیست شناسی استرالیا، سیدنی، دانشمند جدید 179(2403):32، 2003 Return to text.
 2. نال، اندرو اچ، پی بی اس مصاحبه نوا، حیات چطور آغاز شد؟ اول جولای 2004. Return to text.
 3. هارولد، فرانکلین ام. (پروفسور بازنشسته شیمی در دانشگاه ایالت کلورادو) مسیر سلول : ملکول ها ارگانیزم و نحوه حیات، انتشارات دانشگاه آکسفورد، نیویورک،2001، صفحه 205 Return to text.
 4. داوکینز، آر، ساعت ساز نابینا، دبلیو دبلیو نورتون و شرکا، نیویورک، صفحه 1، 1986 Return to text.
 5. کریک، اف، چه پیگیری دیوانه واری، بنیاد علوم اسلوان، لندن، 1988، صفحه 138 Return to text.
 6. گولد استفان جی، روند نا منظم تکامل، تاریخ طبیعی 86(5): 14 می 1977 Return to text.
 7. گولد اس جی و الدرگان ان، نشان موازنه از اعصار می آید، طبیعت 366:223-224، 1993 Return to text.
 8. اسکل پی اس، چرا ما به داروین استناد می کنیم؟ نظریه تکامل سهم اندکی در زیست شناسی تجربی دارد، دانشمند 19(16):10، 2005 Return to text.
 9. به نقل از بوستون گلوب، 23 اکتبر 2005. Return to text.
 10. اسکل پی اس، خطر بها دادن بیش از حد به تکامل، تمرکز بر داروین و تمرکز او سبب پیشرفت علمی بیشتر نمی شود، مجله فوربس 23 فوریه 2009
  forbes.com/2009/02/23/evolution-creation-debate-biology-opinions-contributors_darwin.html Return to text.
 11. ایی جی ربل، راه آهن می خواهد میمون را از گذشته خود بردارد، خلقت 16(4): 20 – 22 ، 1994، creation.com/monkey_back. Return to text.
 12. pbs.org/moyers/journal/archives/dawkins_now.html, 3 December 2004, accessed 4 May 2022. Return to text.
 13. پوپر، کی، تلاش ناتمام، فونتانا، کولینز، گلاسگو، صفحه 151، 1976 Return to text.
 14. روسه، ام، چگونه تکامل به مذهب تبدیل شد: خلقت صحت دارد؟ نشنال پست، pp. B1,B3,B7 ، 13 می 2000 Return to text.

Helpful Resources